| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3J3R0V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 3 OHM 5% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3J3R0V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3J3R0V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERJ-PA2 and PA3 Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 3 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3J3R0V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3J3R0V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3J3R0V is new and unused, you can buy ERJ-PA3J3R0V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3J3R0V.
| ECA-1AM471B | 470µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ECA-1AM471B.pdf | |
| EMZA6R3ADA470MD61G | 47µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | EMZA6R3ADA470MD61G.pdf | |
| 160LEX15MEFC8X11.5 | 15µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 125°C | 160LEX15MEFC8X11.5.pdf | |
| LNT1V153MSE | 15000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 105°C | LNT1V153MSE.pdf | |
| 6.3ZLJ8200M16X25 | 8200µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 6.3ZLJ8200M16X25.pdf | |
| ELXZ250ELL222MK35S | 2200µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | ELXZ250ELL222MK35S.pdf | |
| UPS1E330MDD | 33µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPS1E330MDD.pdf | |
| 25ZLJ1000MCE10X20 | 1000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 25ZLJ1000MCE10X20.pdf | |
| MALREKB05DD215N00K | 15µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 13.26 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKB05DD215N00K.pdf | |
| B41890A7107M | 100µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 74 mOhm @ 10kHz 10000 Hrs @ 105°C | B41890A7107M.pdf | |
| 381LQ223M016H042 | SNAPMOUNTS | 381LQ223M016H042.pdf | |
| 30D336M063CB2A | 33µF 63V Aluminum Capacitors Axial, Can 7.37 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 30D336M063CB2A.pdf | |
| 827LMX200M2DE | 820µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 303.3 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | 827LMX200M2DE.pdf | |
| E81D251VGS331MR30C | CAP ALUM 330UF 250V RADIAL | E81D251VGS331MR30C.pdf | |
| E37F501CPN222MDA5M | 2200µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 43 mOhm 5000 Hrs @ 85°C | E37F501CPN222MDA5M.pdf |