| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3J3R6V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14100 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 3.6 OHM 5% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3J3R6V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3J3R6V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERJ-PA2 and PA3 Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Digi-Reel® | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 3.6 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3J3R6V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3J3R6V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3J3R6V is new and unused, you can buy ERJ-PA3J3R6V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3J3R6V.
| EEU-EE2G220S | 22µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EEU-EE2G220S.pdf | |
| UPW1J181MPD | 180µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPW1J181MPD.pdf | |
| EKMQ401VSN561MR50S | 560µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | EKMQ401VSN561MR50S.pdf | |
| LLG2G561MELB40 | 560µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | LLG2G561MELB40.pdf | |
| UVK2AR47MDD | 0.47µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVK2AR47MDD.pdf | |
| MALREKA00PB110PN0K | 1µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 265 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALREKA00PB110PN0K.pdf | |
| 6.3PX3300MEFC10X20 | 3300µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 6.3PX3300MEFC10X20.pdf | |
| B43601E2827M60 | 820µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 110 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601E2827M60.pdf | |
| MAL225645333E3 | 33000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 20 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MAL225645333E3.pdf | |
| MALIEYN07DB522F02K | 22000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 29 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALIEYN07DB522F02K.pdf | |
| 53D332G035HJ6 | 3300µF 35V Aluminum Capacitors Axial, Can 1000 Hrs @ 85°C | 53D332G035HJ6.pdf | |
| E91F3J1VND681MA65T | 680µF 385V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 123 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | E91F3J1VND681MA65T.pdf | |
| CGH172T350V3L | 1700µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 81.9 mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 85°C | CGH172T350V3L.pdf | |
| UVR2E331MRA | 330µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR2E331MRA.pdf | |
| SMH63VS222M22X30T2 | 2200µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 113 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | SMH63VS222M22X30T2.pdf |