| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3J512V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 11820 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 5.1K OHM 5% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3J512V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3J512V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERJ-PA2 and PA3 Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Cut Tape (CT) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 5.1k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3J512V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3J512V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3J512V is new and unused, you can buy ERJ-PA3J512V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3J512V.
| LNK2H472MSEJ | 4700µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | LNK2H472MSEJ.pdf | |
| 860040278014 | 3300µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | 860040278014.pdf | |
| B43305E2337M82 | 330µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 380 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305E2337M82.pdf | |
| MAL219886181E3 | 180µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 531 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | MAL219886181E3.pdf | |
| E82D421VND222MU80T | CAP ALUM 2200UF 420V RADIAL | E82D421VND222MU80T.pdf | |
| E37L451CPN822MFF5M | 8200µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 13 mOhm 10000 Hrs @ 85°C | E37L451CPN822MFF5M.pdf | |
| UHE1J821MHT | 820µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | UHE1J821MHT.pdf | |
| GRJ31CR71H105KE11L | 1µF 50V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | GRJ31CR71H105KE11L.pdf | |
| CKG32KX7R1E106M335AH | 10µF 25V Ceramic Capacitor X7R Nonstandard SMD 0.142" L x 0.102" W (3.60mm x 2.60mm) | CKG32KX7R1E106M335AH.pdf | |
| TMK325B7226KMHT | 22µF 25V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | TMK325B7226KMHT.pdf | |
| C2012X6S1V475K125AB | 4.7µF 35V Ceramic Capacitor X6S 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C2012X6S1V475K125AB.pdf | |
| UMK105CH121JV-F | 120pF 50V Ceramic Capacitor C0H 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | UMK105CH121JV-F.pdf | |
| 250R05L160KV4T | 16pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | 250R05L160KV4T.pdf | |
| D222Z20Y5VH65L2R | 2200pF 100V Ceramic Capacitor Y5V (F) Radial, Disc 0.197" Dia (5.00mm) | D222Z20Y5VH65L2R.pdf | |
| TMK316F225ZG-T | 2.2µF 25V Ceramic Capacitor Y5V (F) 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | TMK316F225ZG-T.pdf |