| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3J513V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 51K OHM 5% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3J513V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3J513V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERJ-PA2 and PA3 Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 51k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3J513V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3J513V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3J513V is new and unused, you can buy ERJ-PA3J513V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3J513V.
| RFS-35V330MH3#5 | 33µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | RFS-35V330MH3#5.pdf | |
| USR0G330MDD1TE | 33µF 4V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | USR0G330MDD1TE.pdf | |
| EKMG350EC3680MF11D | 68µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can | EKMG350EC3680MF11D.pdf | |
| UPV0J271MGD1TA | 270µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPV0J271MGD1TA.pdf | |
| MAL213661829E3 | 82µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | MAL213661829E3.pdf | |
| SH220M200ST | 22µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 9.04 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | SH220M200ST.pdf | |
| EPAG401ELL330MJ35S | 33µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | EPAG401ELL330MJ35S.pdf | |
| B41693A9107Q9 | 100µF 100V Aluminum Capacitors Axial, Can 750 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 125°C | B41693A9107Q9.pdf | |
| EKXJ421ELL820MMN3S | 82µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | EKXJ421ELL820MMN3S.pdf | |
| EKMM201VSN331MQ25S | 330µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | EKMM201VSN331MQ25S.pdf | |
| B41693A8337Q9 | 330µF 63V Aluminum Capacitors Axial, Can 220 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 125°C | B41693A8337Q9.pdf | |
| MAL219877221E3 | 220µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 434 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | MAL219877221E3.pdf | |
| B43508A9827M2 | 820µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 150 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508A9827M2.pdf | |
| B43510A3278M7 | 2700µF 385V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 50 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | B43510A3278M7.pdf | |
| B41456B8689M3 | 68000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | B41456B8689M3.pdf |