| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3J561V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 17063 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 560 OHM 5% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3J561V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3J561V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERJ-PA2 and PA3 Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Cut Tape (CT) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 560 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3J561V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3J561V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3J561V is new and unused, you can buy ERJ-PA3J561V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3J561V.
| ELG108M200AS4AA | 1000µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 90 mOhm @ 20kHz 2000 Hrs @ 105°C | ELG108M200AS4AA.pdf | |
| LGX2D222MELC50 | 2200µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | LGX2D222MELC50.pdf | |
| ECE-V0GA470SR | 47µF 4V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 85°C | ECE-V0GA470SR.pdf | |
| UPW1A392MHD | 3900µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | UPW1A392MHD.pdf | |
| LNU2W153MSEJ | 15000µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 105°C | LNU2W153MSEJ.pdf | |
| UPW0J331MED6 | 330µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPW0J331MED6.pdf | |
| EKZN6R3ELL332MJ25S | 3300µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKZN6R3ELL332MJ25S.pdf | |
| UMA1H010MCD2 | 1µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UMA1H010MCD2.pdf | |
| UKW1H3R3MDD1TA | 3.3µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKW1H3R3MDD1TA.pdf | |
| EKMG6R3ELL470ME11D | 47µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EKMG6R3ELL470ME11D.pdf | |
| EEU-FC1C101B | 100µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EEU-FC1C101B.pdf | |
| 516D227M050NP6AE3 | 220µF 50V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 516D227M050NP6AE3.pdf | |
| EKMQ161ELL101MK25S | 100µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | EKMQ161ELL101MK25S.pdf | |
| UUJ2A101MNQ6ZD | 100µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | UUJ2A101MNQ6ZD.pdf | |
| B43540C2108M7 | 1000µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 90 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540C2108M7.pdf |