| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3J620V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 62 OHM 5% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3J620V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3J620V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERJ-PA2 and PA3 Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 62 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3J620V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3J620V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3J620V is new and unused, you can buy ERJ-PA3J620V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3J620V.
| UVZ1C100MDD | 10µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ1C100MDD.pdf | |
| UPZ2G820MNY9 | 82µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPZ2G820MNY9.pdf | |
| 35YXJ47M5X11 | 47µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 35YXJ47M5X11.pdf | |
| ECA-2CHG220 | 22µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | ECA-2CHG220.pdf | |
| 10YXF68MEFC5X11 | 68µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | 10YXF68MEFC5X11.pdf | |
| UKT0J470MDD | 47µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UKT0J470MDD.pdf | |
| 25ML82MEFC8X5 | 82µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | 25ML82MEFC8X5.pdf | |
| 63PX100MEFCT78X11.5 | 100µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | 63PX100MEFCT78X11.5.pdf | |
| USF1E680MDD | 68µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | USF1E680MDD.pdf | |
| 35ZT150MT810X12.5 | 150µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 125°C | 35ZT150MT810X12.5.pdf | |
| EKXJ201ELL820MK20S | 82µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKXJ201ELL820MK20S.pdf | |
| 250WXA33MEFCGC16X16 | 33µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 250WXA33MEFCGC16X16.pdf | |
| LAK2G151MELA35 | 150µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LAK2G151MELA35.pdf | |
| B43540A2567M | 560µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 160 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540A2567M.pdf | |
| EKMM500VSN103MA40S | 10000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In | EKMM500VSN103MA40S.pdf |