| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3J682V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 6.8K OHM 5% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3J682V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3J682V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERJ-PA2 and PA3 Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 6.8k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3J682V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3J682V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3J682V is new and unused, you can buy ERJ-PA3J682V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3J682V.
| PEG130KL4390QL1 | 3900µF 40V Aluminum Capacitors Axial, Can 33 mOhm @ 100Hz 37000 Hrs @ 105°C | PEG130KL4390QL1.pdf | |
| UPM1J271MHD1TO | 270µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPM1J271MHD1TO.pdf | |
| 10MS747MEFCT55X7 | 47µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | 10MS747MEFCT55X7.pdf | |
| EKMQ451ELL4R7MJC5S | 4.7µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | EKMQ451ELL4R7MJC5S.pdf | |
| MAL213228478E3 | 4.7µF 63V Aluminum Capacitors Axial, Can 24 Ohm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | MAL213228478E3.pdf | |
| B43252A1337M | 330µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | B43252A1337M.pdf | |
| 109LBB025M2BE | ELECTROLYTIC | 109LBB025M2BE.pdf | |
| SLP471M220A7P3 | 470µF 220V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 423 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | SLP471M220A7P3.pdf | |
| B43540A9107M67 | 100µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 640 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540A9107M67.pdf | |
| ESMM201VND222MB40T | 2200µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 113 mOhm 3000 Hrs @ 85°C | ESMM201VND222MB40T.pdf | |
| 101X212U075AK2B | ALUM-SCREW TERMINAL | 101X212U075AK2B.pdf | |
| MLS213M010EA1C | 21000µF 10V Aluminum Capacitors FlatPack 53 mOhm @ 120Hz 10000 Hrs @ 85°C | MLS213M010EA1C.pdf | |
| 381EL101M350J012 | 100µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.47 Ohm @ 120Hz 7000 Hrs @ 105°C | 381EL101M350J012.pdf | |
| C1005NP01H102J050BA | 1000pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | C1005NP01H102J050BA.pdf | |
| C2012X5R1H684M125AB | 0.68µF 50V Ceramic Capacitor X5R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C2012X5R1H684M125AB.pdf |