| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3J7R5V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 7.5 OHM 5% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3J7R5V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3J7R5V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERJ-PA2 and PA3 Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 7.5 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3J7R5V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3J7R5V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3J7R5V is new and unused, you can buy ERJ-PA3J7R5V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3J7R5V.
| B41858C7108M | 1000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 41 mOhm @ 10kHz 5000 Hrs @ 105°C | B41858C7108M.pdf | |
| UPM1E391MPD1TD | 390µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPM1E391MPD1TD.pdf | |
| SLP821M160E3P3 | 820µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 243 mOhm 3000 Hrs @ 105°C | SLP821M160E3P3.pdf | |
| 16YXH120MEFCT16.3X11 | 120µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 16YXH120MEFCT16.3X11.pdf | |
| EGPD630ELL182ML40H | 1800µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 25 mOhm 2000 Hrs @ 135°C | EGPD630ELL182ML40H.pdf | |
| MALIEYN07AU518B02K | 18000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 33 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALIEYN07AU518B02K.pdf | |
| B43508A2827M | 820µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 140 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508A2827M.pdf | |
| MAL205748471E3 | 470µF 385V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 340 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | MAL205748471E3.pdf | |
| 601D117G050FE2 | 110µF 50V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 601D117G050FE2.pdf | |
| SMG35VB103M25DLL | 10000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 53 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | SMG35VB103M25DLL.pdf | |
| KZE10VB472M12X35LL | 4700µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | KZE10VB472M12X35LL.pdf | |
| TCX212U040L2L | 2100µF 40V Aluminum Capacitors Axial, Can 45 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | TCX212U040L2L.pdf | |
| GRM188R61C105KA93D | 1µF 16V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | GRM188R61C105KA93D.pdf | |
| CL10C1R5CB8NNNC | 1.5pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CL10C1R5CB8NNNC.pdf | |
| CC1206KKX5R9BB225 | 2.2µF 50V Ceramic Capacitor X5R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | CC1206KKX5R9BB225.pdf |