| Manufacturer Part Number: | ERJ-S6QFR24V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 0.24 OHM 1% 1/4W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-S6QFR24V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-S6QFR24V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERJ-S6/U Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.24 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±150ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.026" (0.65mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-S6QFR24V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-S6QFR24V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-S6QFR24V is new and unused, you can buy ERJ-S6QFR24V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-S6QFR24V.
| EEU-FR0J151B | 150µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EEU-FR0J151B.pdf | |
| B41505A5688M | 6800µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 41 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | B41505A5688M.pdf | |
| UWZ0J220MCL1GB | 22µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | UWZ0J220MCL1GB.pdf | |
| EET-HC2E471BF | 470µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 353 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | EET-HC2E471BF.pdf | |
| MAL215038471E3 | 470µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | MAL215038471E3.pdf | |
| 6.3YXF10000MEFC16X31.5 | 10000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | 6.3YXF10000MEFC16X31.5.pdf | |
| 500D257G016DF2 | 250µF 16V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 500D257G016DF2.pdf | |
| B43508A2687M2 | 680µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 170 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508A2687M2.pdf | |
| ELXG401VNN221MA35S | 220µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | ELXG401VNN221MA35S.pdf | |
| B43540G2687M7 | 680µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 110 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540G2687M7.pdf | |
| MAL210245222E3 | 2200µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 72 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | MAL210245222E3.pdf | |
| MAL211046602E3 | 6000µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 23.8 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | MAL211046602E3.pdf | |
| KMG250VB47RM12X25LL | 47µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 7.053 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | KMG250VB47RM12X25LL.pdf | |
| GRM319R71H223KA01D | 0.022µF 50V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | GRM319R71H223KA01D.pdf | |
| CC0402KRX7R8BB104 | 0.10µF 25V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | CC0402KRX7R8BB104.pdf |