| Manufacturer Part Number: | ERJ-S6QFR51V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 0.51 OHM 1% 1/4W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-S6QFR51V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-S6QFR51V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERJ-S6/U Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.51 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±150ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.026" (0.65mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-S6QFR51V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-S6QFR51V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-S6QFR51V is new and unused, you can buy ERJ-S6QFR51V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-S6QFR51V.
| LGU2D102MELB | 1000µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGU2D102MELB.pdf | |
| LGNW6271MELA40 | 270µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGNW6271MELA40.pdf | |
| ELBK250ELL143AM40S | 14000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 15 mOhm @ 100kHz 5000 Hrs @ 105°C | ELBK250ELL143AM40S.pdf | |
| UVR1HR33MDD1TD | 0.33µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR1HR33MDD1TD.pdf | |
| EET-ED2W181BA | 180µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 737 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | EET-ED2W181BA.pdf | |
| LNY2G123MSEJ | 12000µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | LNY2G123MSEJ.pdf | |
| 860160474023 | 560µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | 860160474023.pdf | |
| 861011487027 | 560µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | 861011487027.pdf | |
| 104CKH050M | 0.1µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1.65786 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 104CKH050M.pdf | |
| 6.3PX2200MEFCT810X16 | 2200µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 6.3PX2200MEFCT810X16.pdf | |
| EMLE6R3ADA221MF90G | 220µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 8000 Hrs @ 105°C | EMLE6R3ADA221MF90G.pdf | |
| ELXV100ELL392ML25S | 3900µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | ELXV100ELL392ML25S.pdf | |
| MALREKE00FG410FG0K | 1000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 159 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | MALREKE00FG410FG0K.pdf | |
| UHV1C272MHD | 2700µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | UHV1C272MHD.pdf | |
| MALREKB00JG268NG0K | 68µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 2.93 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKB00JG268NG0K.pdf |