| Manufacturer Part Number: | ERJ-S6QFR62V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 0.62 OHM 1% 1/4W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-S6QFR62V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-S6QFR62V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERJ-S6/U Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.62 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±150ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.026" (0.65mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-S6QFR62V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-S6QFR62V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-S6QFR62V is new and unused, you can buy ERJ-S6QFR62V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-S6QFR62V.
| LGY1J392MELA40 | 3900µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | LGY1J392MELA40.pdf | |
| UPM1C561MPD1TD | 560µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPM1C561MPD1TD.pdf | |
| ELXY160ELL271MJC5S | 270µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | ELXY160ELL271MJC5S.pdf | |
| EKYB100ELL103MMN3S | 10000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | EKYB100ELL103MMN3S.pdf | |
| UKT1H0R1MDD1TA | 0.1µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UKT1H0R1MDD1TA.pdf | |
| EKXG201ETD330MJ20S | 33µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | EKXG201ETD330MJ20S.pdf | |
| ECA-2EHG220B | 22µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | ECA-2EHG220B.pdf | |
| B43255A2477M | 470µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | B43255A2477M.pdf | |
| LP682M035E5P3 | 6800µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 60 mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | LP682M035E5P3.pdf | |
| 381LQ183M025H052 | 18000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 32 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 381LQ183M025H052.pdf | |
| ECE-V1EA330WR | 33µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 85°C | ECE-V1EA330WR.pdf | |
| B41002A4107M | 100µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | B41002A4107M.pdf | |
| GRM21BR72A822KA01L | 8200pF 100V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | GRM21BR72A822KA01L.pdf | |
| VY1471M31Y5UQ63V0 | 470pF 760VAC Ceramic Capacitor Y5U (E) Radial, Disc 0.315" Dia (8.00mm) | VY1471M31Y5UQ63V0.pdf | |
| 2220Y1K00474KXTWS2 | 0.47µF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor X7R 2220 (5750 Metric) 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm) | 2220Y1K00474KXTWS2.pdf |