| Manufacturer Part Number: | ERJ-S6QJR36V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 16706 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 0.36 OHM 5% 1/4W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-S6QJR36V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-S6QJR36V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERJ-S6/U Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Cut Tape (CT) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.36 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±150ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.026" (0.65mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-S6QJR36V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-S6QJR36V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-S6QJR36V is new and unused, you can buy ERJ-S6QJR36V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-S6QJR36V.
| ECA-2WHG4R7 | 4.7µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | ECA-2WHG4R7.pdf | |
| UVY1H102MHD | 1000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVY1H102MHD.pdf | |
| UMT1A220MDD1TP | 22µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UMT1A220MDD1TP.pdf | |
| UPW1V180MDD | 18µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPW1V180MDD.pdf | |
| LLS2E681MELA | 680µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | LLS2E681MELA.pdf | |
| B41550E8109Q | 10000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 18 mOhm @ 100Hz 20000 Hrs @ 105°C | B41550E8109Q.pdf | |
| UPM1C392MHD6TN | 3900µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPM1C392MHD6TN.pdf | |
| 109CKE025M | 10000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 53.1 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 109CKE025M.pdf | |
| 865230653012 | 47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | 865230653012.pdf | |
| URS1J220MDD | 22µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | URS1J220MDD.pdf | |
| MAL214232285E3 | 2.2µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 2500 Hrs @ 105°C | MAL214232285E3.pdf | |
| 63YXJ100M10X12.5 | 100µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 63YXJ100M10X12.5.pdf | |
| 227AVD035MGE | 220µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1.06 Ohm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | 227AVD035MGE.pdf | |
| MAL203027479E3 | 47µF 40V Aluminum Capacitors Axial, Can 3.73 Ohm @ 100Hz 3000 Hrs @ 85°C | MAL203027479E3.pdf | |
| EKZE101EC3471MLN3S | 470µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EKZE101EC3471MLN3S.pdf |