| Manufacturer Part Number: | ERJ-S6SFR16V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 0.16 OHM 1% 1/4W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-S6SFR16V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-S6SFR16V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERJ-S6/U Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 0.16 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±150ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.026" (0.65mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-S6SFR16V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-S6SFR16V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-S6SFR16V is new and unused, you can buy ERJ-S6SFR16V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-S6SFR16V.
| EEE-TG2A220UP | 22µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1.3 Ohm @ 100kHz 2000 Hrs @ 125°C | EEE-TG2A220UP.pdf | |
| ESK227M050AH1EA | 220µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESK227M050AH1EA.pdf | |
| LGX2W271MELA50 | 270µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | LGX2W271MELA50.pdf | |
| B43504E2477M | 470µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 270 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504E2477M.pdf | |
| 25SJV47M6.3X8 | 47µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 3000 Hrs @ 105°C | 25SJV47M6.3X8.pdf | |
| UZG1C220MCL1GB | 22µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | UZG1C220MCL1GB.pdf | |
| EEU-EE2G820 | 82µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EEU-EE2G820.pdf | |
| MALREKE05AA210F00K | 10µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 15.92 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKE05AA210F00K.pdf | |
| UUG1C222MNQ1ZD | 2200µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | UUG1C222MNQ1ZD.pdf | |
| LGY2V820MELZ | 82µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 7000 Hrs @ 105°C | LGY2V820MELZ.pdf | |
| LKX2W560MESY25 | 56µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LKX2W560MESY25.pdf | |
| SLPX331M385H3P3 | 330µF 385V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 603 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | SLPX331M385H3P3.pdf | |
| ESMH401VNN271MQ45S | 270µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 921 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | ESMH401VNN271MQ45S.pdf | |
| B43254C5187M | 180µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | B43254C5187M.pdf | |
| ELXM451VSN471MA50S | 470µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 7000 Hrs @ 105°C | ELXM451VSN471MA50S.pdf |