| Manufacturer Part Number: | ESMH630VNN103MR50W |
|---|---|
| Manufacturer: | United Chemi-Con |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 10000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 25 mOhm 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ESMH630VNN103MR50W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ESMH630VNN103MR50W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | United Chemi-Con | |
| Series | SMH | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 10000µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 63V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 25 mOhm | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Polarization | - | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 5.49A | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) | |
| Size / Dimension | 1.181" Dia (30.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 2.047" (52.00mm) | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In | |
| Standard Package | 200 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ESMH630VNN103MR50W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ESMH630VNN103MR50W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of United Chemi-Con all series components. The condition of ESMH630VNN103MR50W is new and unused, you can buy ESMH630VNN103MR50W United Chemi-Con with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ESMH630VNN103MR50W.
| UPW1E820MED1TD | 82µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPW1E820MED1TD.pdf | |
| CGS222T350W5L | 2200µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 63 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CGS222T350W5L.pdf | |
| 865080453014 | 330µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | 865080453014.pdf | |
| UHE1A152MHD6 | 1500µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | UHE1A152MHD6.pdf | |
| EEU-FC1H470H | 47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EEU-FC1H470H.pdf | |
| UFW1C101MDD | 100µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UFW1C101MDD.pdf | |
| AVES107M06D16T-F | 100µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | AVES107M06D16T-F.pdf | |
| 160YXF15KEFC10X12.5 | 15µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | 160YXF15KEFC10X12.5.pdf | |
| UPW2F4R7MPD | 4.7µF 315V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPW2F4R7MPD.pdf | |
| 516D337M035NP6AE3 | 330µF 35V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 516D337M035NP6AE3.pdf | |
| UKL1H471MHD | 470µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL1H471MHD.pdf | |
| AEB106M2CJ32B-F | 10µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 3000 Hrs @ 105°C | AEB106M2CJ32B-F.pdf | |
| B41252A6278M | 2700µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | B41252A6278M.pdf | |
| EKXJ251ELL221MU45S | 220µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | EKXJ251ELL221MU45S.pdf | |
| B43501F2337M | 330µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 300 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501F2337M.pdf |