| Manufacturer Part Number: | ESMQ351VSN821MR50W |
|---|---|
| Manufacturer: | United Chemi-Con |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 820µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ESMQ351VSN821MR50W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ESMQ351VSN821MR50W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | United Chemi-Con | |
| Series | SMQ | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 820µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 350V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C | |
| Polarization | - | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 3.25A | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) | |
| Size / Dimension | 1.181" Dia (30.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 2.047" (52.00mm) | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ESMQ351VSN821MR50W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ESMQ351VSN821MR50W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of United Chemi-Con all series components. The condition of ESMQ351VSN821MR50W is new and unused, you can buy ESMQ351VSN821MR50W United Chemi-Con with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ESMQ351VSN821MR50W.
| UHW1H681MHD | 680µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | UHW1H681MHD.pdf | |
| UPA0J222MPD6TD | 2200µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can | UPA0J222MPD6TD.pdf | |
| 500C682T050AB2B | 6800µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 46 mOhm 5000 Hrs @ 95°C | 500C682T050AB2B.pdf | |
| 381LX472M025H012 | 4700µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 381LX472M025H012.pdf | |
| LGG2C222MELB45 | 2200µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LGG2C222MELB45.pdf | |
| UKL1E4R7MDDANA | 4.7µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UKL1E4R7MDDANA.pdf | |
| MAL214265471E3 | 470µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2500 Hrs @ 105°C | MAL214265471E3.pdf | |
| EGXE350ELL330MH12D | 33µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 125°C | EGXE350ELL330MH12D.pdf | |
| MAL203656101E3 | 100µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 85°C | MAL203656101E3.pdf | |
| LAK2D101MELZ20 | 100µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LAK2D101MELZ20.pdf | |
| MALREKB00JL510C00K | 10000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 60 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKB00JL510C00K.pdf | |
| E82D350VNN332MP25T | CAP ALUM 3300UF 35V RADIAL | E82D350VNN332MP25T.pdf | |
| B43508F2397M80 | 390µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 300 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508F2397M80.pdf | |
| MAL205678222E3 | 2200µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 79 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | MAL205678222E3.pdf | |
| B43508B5227M62 | 220µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 560 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508B5227M62.pdf |