| Manufacturer Part Number: | FK14X5R1A225K |
|---|---|
| Manufacturer: | TDK Corporation |
| Product Category: | Ceramic Capacitors |
| Available Quantity: | 10559 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 2.2µF 10V Ceramic Capacitor X5R Radial 0.177" L x 0.098" W (4.50mm x 2.50mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FK14X5R1A225K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FK14X5R1A225K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | FK Series Capacitors | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | FK Series | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Ceramic Capacitors | |
| Manufacturer | TDK Corporation | |
| Series | FK | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 2.2µF | |
| Tolerance | ±10% | |
| Voltage - Rated | 10V | |
| Temperature Coefficient | X5R | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C | |
| Applications | General Purpose | |
| Ratings | - | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.177" L x 0.098" W (4.50mm x 2.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.217" (5.50mm) | |
| Thickness (Max) | - | |
| Lead Spacing | 0.098" (2.50mm) | |
| Features | - | |
| Lead Style | Formed Leads | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FK14X5R1A225K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FK14X5R1A225K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TDK Corporation all series components. The condition of FK14X5R1A225K is new and unused, you can buy FK14X5R1A225K TDK Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FK14X5R1A225K.
| LGG2G271MELB25 | 270µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LGG2G271MELB25.pdf | |
| UVY2V100MPD1TD | 10µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVY2V100MPD1TD.pdf | |
| 226SML016MD4 | 22µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 12.057 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 226SML016MD4.pdf | |
| UHD0J122MPD1TD | 1200µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UHD0J122MPD1TD.pdf | |
| 200WXA100MEFC16X20 | 100µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 200WXA100MEFC16X20.pdf | |
| 36D452F250DF2B | 4500µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 1000 Hrs @ 85°C | 36D452F250DF2B.pdf | |
| 381LX121M450H042 | 120µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 381LX121M450H042.pdf | |
| EMK105SD222JV-F | 2200pF 16V Ceramic Capacitor 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | EMK105SD222JV-F.pdf | |
| GRM32EE70G107ME19L | 100µF 4V Ceramic Capacitor X7U 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | GRM32EE70G107ME19L.pdf | |
| GCM1885C2A102JA16D | 1000pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | GCM1885C2A102JA16D.pdf | |
| CC0603MRX5R6BB106 | 10µF 10V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CC0603MRX5R6BB106.pdf | |
| CGA8N2X7R2A105K230KA | 1µF 100V Ceramic Capacitor X7R 1812 (4532 Metric) 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) | CGA8N2X7R2A105K230KA.pdf | |
| CGA3EANP02A222J080AC | 2200pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CGA3EANP02A222J080AC.pdf | |
| C0603JB0J333M030BC | 0.033µF 6.3V Ceramic Capacitor JB 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | C0603JB0J333M030BC.pdf | |
| GRM188R6YA475ME15D | 4.7µF 35V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | GRM188R6YA475ME15D.pdf |