| Manufacturer Part Number: | FK14X7R1E474K |
|---|---|
| Manufacturer: | TDK Corporation |
| Product Category: | Ceramic Capacitors |
| Available Quantity: | 9913 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 0.47µF 25V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.177" L x 0.098" W (4.50mm x 2.50mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FK14X7R1E474K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FK14X7R1E474K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | FK Series Capacitors | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | FK Series | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Ceramic Capacitors | |
| Manufacturer | TDK Corporation | |
| Series | FK | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 0.47µF | |
| Tolerance | ±10% | |
| Voltage - Rated | 25V | |
| Temperature Coefficient | X7R | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Applications | General Purpose | |
| Ratings | - | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.177" L x 0.098" W (4.50mm x 2.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.217" (5.50mm) | |
| Thickness (Max) | - | |
| Lead Spacing | 0.098" (2.50mm) | |
| Features | - | |
| Lead Style | Formed Leads | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FK14X7R1E474K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FK14X7R1E474K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TDK Corporation all series components. The condition of FK14X7R1E474K is new and unused, you can buy FK14X7R1E474K TDK Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FK14X7R1E474K.
| UUD1V220MCL1GS | 22µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | UUD1V220MCL1GS.pdf | |
| UPM1H120MDD1TD | 12µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPM1H120MDD1TD.pdf | |
| EMZJ160ADA151MF80G | 150µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 160 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EMZJ160ADA151MF80G.pdf | |
| LNR1K333MSE | 33000µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | LNR1K333MSE.pdf | |
| 35ML10MEFCTZ4X7 | 10µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 35ML10MEFCTZ4X7.pdf | |
| 516D337M010MM6AE3 | 330µF 10V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 516D337M010MM6AE3.pdf | |
| 450KXW18MEFC10X30 | 18µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 450KXW18MEFC10X30.pdf | |
| 500D157M050DD5A | 150µF 50V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 500D157M050DD5A.pdf | |
| 630D107M020DC2A | 100µF 20V Aluminum Capacitors Axial, Can | 630D107M020DC2A.pdf | |
| B43540B9157M82 | 150µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 420 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540B9157M82.pdf | |
| ELXM401VSN221MR35S | 220µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 7000 Hrs @ 105°C | ELXM401VSN221MR35S.pdf | |
| WBR100-150A | 100µF 150V Aluminum Capacitors Axial, Can 3.1 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | WBR100-150A.pdf | |
| UHE0J153MHT | 15000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | UHE0J153MHT.pdf | |
| SMG63VB22RM5X11LL | 22µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 6.781 Ohm 2000 Hrs @ 85°C | SMG63VB22RM5X11LL.pdf | |
| K102K15X7RF5TL2 | 1000pF 50V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | K102K15X7RF5TL2.pdf |