| Manufacturer Part Number: | FK16X7R1C475K |
|---|---|
| Manufacturer: | TDK Corporation |
| Product Category: | Ceramic Capacitors |
| Available Quantity: | 10770 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 4.7µF 16V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FK16X7R1C475K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FK16X7R1C475K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | FK Series Capacitors | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | FK Series | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Ceramic Capacitors | |
| Manufacturer | TDK Corporation | |
| Series | FK | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 4.7µF | |
| Tolerance | ±10% | |
| Voltage - Rated | 16V | |
| Temperature Coefficient | X7R | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Applications | General Purpose | |
| Ratings | - | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.236" (6.00mm) | |
| Thickness (Max) | - | |
| Lead Spacing | 0.098" (2.50mm) | |
| Features | - | |
| Lead Style | Formed Leads - Kinked | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FK16X7R1C475K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FK16X7R1C475K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TDK Corporation all series components. The condition of FK16X7R1C475K is new and unused, you can buy FK16X7R1C475K TDK Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FK16X7R1C475K.
| LQS2V391MELB35 | 390µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LQS2V391MELB35.pdf | |
| 380LQ821M200J032 | 820µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | 380LQ821M200J032.pdf | |
| UPX1A222MHD | 2200µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 20000 Hrs @ 105°C | UPX1A222MHD.pdf | |
| UPX1A472MHD | 4700µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 20000 Hrs @ 105°C | UPX1A472MHD.pdf | |
| UWH1V101MCL1GS | 100µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 125°C | UWH1V101MCL1GS.pdf | |
| UFW1H330MDD | 33µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UFW1H330MDD.pdf | |
| UHD0J102MPD | 1000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | UHD0J102MPD.pdf | |
| SXR681M025ST | 680µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 270 mOhm @ 120Hz 4000 Hrs @ 105°C | SXR681M025ST.pdf | |
| MAL214690223E3 | 2200µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 125°C | MAL214690223E3.pdf | |
| B41607A7278M2 | 2700µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 60 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 125°C | B41607A7278M2.pdf | |
| 160USG2200MEFCSN30X45 | 2200µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | 160USG2200MEFCSN30X45.pdf | |
| LPX122M160H3P3 | 1200µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 166 mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 85°C | LPX122M160H3P3.pdf | |
| B43511E4108M80 | 1000µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 90 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | B43511E4108M80.pdf | |
| E36D161HPN123MCD0M | 12000µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 15.9 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | E36D161HPN123MCD0M.pdf | |
| B43564A9398M7 | 3900µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 44 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | B43564A9398M7.pdf |