| Manufacturer Part Number: | FK16X7R1E105K |
|---|---|
| Manufacturer: | TDK Corporation |
| Product Category: | Ceramic Capacitors |
| Available Quantity: | 10465 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 1µF 25V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FK16X7R1E105K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FK16X7R1E105K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | FK Series Capacitors | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | FK Series | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Ceramic Capacitors | |
| Manufacturer | TDK Corporation | |
| Series | FK | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 1µF | |
| Tolerance | ±10% | |
| Voltage - Rated | 25V | |
| Temperature Coefficient | X7R | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Applications | General Purpose | |
| Ratings | - | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.236" (6.00mm) | |
| Thickness (Max) | - | |
| Lead Spacing | 0.098" (2.50mm) | |
| Features | - | |
| Lead Style | Formed Leads - Kinked | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FK16X7R1E105K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FK16X7R1E105K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TDK Corporation all series components. The condition of FK16X7R1E105K is new and unused, you can buy FK16X7R1E105K TDK Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FK16X7R1E105K.
| EEE-HA0J220AR | 22µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | EEE-HA0J220AR.pdf | |
| 860160472003 | 22µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | 860160472003.pdf | |
| EKMG201ELL3R3MF11D | 3.3µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EKMG201ELL3R3MF11D.pdf | |
| URS2G470MRD6 | 47µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | URS2G470MRD6.pdf | |
| 475CKE450MLN | 4.7µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 70.547 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 475CKE450MLN.pdf | |
| UTT1E330MDD | 33µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UTT1E330MDD.pdf | |
| ECA-2AMR47 | 0.47µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ECA-2AMR47.pdf | |
| UHV1V222MHD1TN | 2200µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | UHV1V222MHD1TN.pdf | |
| UKW2A331MHD | 330µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKW2A331MHD.pdf | |
| B43821A1277M | 270µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 670 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | B43821A1277M.pdf | |
| EKXJ401ELL151MM40S | 150µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | EKXJ401ELL151MM40S.pdf | |
| 678D337M063EN4D | 330µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | 678D337M063EN4D.pdf | |
| E32D500HPS103MA54M | 10000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 30.3 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | E32D500HPS103MA54M.pdf | |
| 53D331F250JL6 | 330µF 250V Aluminum Capacitors Axial, Can 1000 Hrs @ 85°C | 53D331F250JL6.pdf | |
| UPW1A390MDH | 39µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPW1A390MDH.pdf |