| Manufacturer Part Number: | FK18X5R0J225K |
|---|---|
| Manufacturer: | TDK Corporation |
| Product Category: | Ceramic Capacitors |
| Available Quantity: | 9832 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 2.2µF 6.3V Ceramic Capacitor X5R Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FK18X5R0J225K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FK18X5R0J225K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | FK Series Capacitors | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 22/Apr/2016 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | FK Series | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Ceramic Capacitors | |
| Manufacturer | TDK Corporation | |
| Series | FK | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | End of Life | |
| Capacitance | 2.2µF | |
| Tolerance | ±10% | |
| Voltage - Rated | 6.3V | |
| Temperature Coefficient | X5R | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C | |
| Applications | General Purpose | |
| Ratings | - | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.217" (5.50mm) | |
| Thickness (Max) | - | |
| Lead Spacing | 0.098" (2.50mm) | |
| Features | - | |
| Lead Style | Formed Leads - Kinked | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FK18X5R0J225K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FK18X5R0J225K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TDK Corporation all series components. The condition of FK18X5R0J225K is new and unused, you can buy FK18X5R0J225K TDK Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FK18X5R0J225K.
| UFW1C101MDD1TD | 100µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UFW1C101MDD1TD.pdf | |
| EEU-EB1E102 | 1000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EEU-EB1E102.pdf | |
| ESW337M050AH4EA | 330µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 90 mOhm @ 100kHz 5000 Hrs @ 105°C | ESW337M050AH4EA.pdf | |
| LLS2Z182MELB | 1800µF 180V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | LLS2Z182MELB.pdf | |
| EEE-FK2A151AM | 150µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | EEE-FK2A151AM.pdf | |
| UHE1J150MDD1TA | 15µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UHE1J150MDD1TA.pdf | |
| B41858D6827M9 | 820µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 50 mOhm @ 10kHz 5000 Hrs @ 105°C | B41858D6827M9.pdf | |
| URY2V220MHD | 22µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | URY2V220MHD.pdf | |
| EKXJ421ELL390MU25S | 39µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | EKXJ421ELL390MU25S.pdf | |
| MALREKE05KL468D00K | 6800µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 55 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | MALREKE05KL468D00K.pdf | |
| ESMG160ELL153MP40S | 15000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESMG160ELL153MP40S.pdf | |
| B43510A3188M87 | 1800µF 385V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 80 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | B43510A3188M87.pdf | |
| CL31C332JHHNFNE | 3300pF 630V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | CL31C332JHHNFNE.pdf | |
| C2012CH2A332J125AA | 3300pF 100V Ceramic Capacitor CH 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C2012CH2A332J125AA.pdf | |
| GRM0225C1E4R8WDAEL | 4.8pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 01005 (0402 Metric) 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm) | GRM0225C1E4R8WDAEL.pdf |