| Manufacturer Part Number: | FK18X7R2A223K |
|---|---|
| Manufacturer: | TDK Corporation |
| Product Category: | Ceramic Capacitors |
| Available Quantity: | 10899 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 0.022µF 100V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FK18X7R2A223K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FK18X7R2A223K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | FK Series Capacitors | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | FK Series | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Ceramic Capacitors | |
| Manufacturer | TDK Corporation | |
| Series | FK | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 0.022µF | |
| Tolerance | ±10% | |
| Voltage - Rated | 100V | |
| Temperature Coefficient | X7R | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Applications | General Purpose | |
| Ratings | - | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.217" (5.50mm) | |
| Thickness (Max) | - | |
| Lead Spacing | 0.098" (2.50mm) | |
| Features | - | |
| Lead Style | Formed Leads - Kinked | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FK18X7R2A223K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FK18X7R2A223K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TDK Corporation all series components. The condition of FK18X7R2A223K is new and unused, you can buy FK18X7R2A223K TDK Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FK18X7R2A223K.
| EKZE101ELL681MMP1S | 680µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EKZE101ELL681MMP1S.pdf | |
| EEU-FC1J221S | 220µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EEU-FC1J221S.pdf | |
| ECE-A1EKA4R7B | 4.7µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | ECE-A1EKA4R7B.pdf | |
| EEU-EB1A221SB | 220µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EEU-EB1A221SB.pdf | |
| UKL1C330KDDANATA | 33µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL1C330KDDANATA.pdf | |
| B43305A2397M62 | 390µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 320 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305A2397M62.pdf | |
| ULD2W470MHD | 47µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 20000 Hrs @ 105°C | ULD2W470MHD.pdf | |
| 25USC22000MEFCSN30X35 | 22000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | 25USC22000MEFCSN30X35.pdf | |
| LPX561M200C5P3 | 560µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 355 mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 85°C | LPX561M200C5P3.pdf | |
| MALIEYH07BA418L02K | 1800µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 155 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALIEYH07BA418L02K.pdf | |
| MAL211080602E3 | 6000µF 300V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 25.3 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | MAL211080602E3.pdf | |
| 10YXG3300M12.5X25 | 3300µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | 10YXG3300M12.5X25.pdf | |
| MAL212367478E3 | 4.7µF 40V Aluminum Capacitors Axial, Can 51 Ohm @ 100Hz 20000 Hrs @ 125°C | MAL212367478E3.pdf | |
| C0402C681K5RACTU | 680pF 50V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | C0402C681K5RACTU.pdf | |
| C0603C180D5GACTU | 18pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C0603C180D5GACTU.pdf |