| Manufacturer Part Number: | FK18X7R2A332K |
|---|---|
| Manufacturer: | TDK Corporation |
| Product Category: | Ceramic Capacitors |
| Available Quantity: | 9647 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 3300pF 100V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FK18X7R2A332K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FK18X7R2A332K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | FK Series Capacitors | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | FK Series | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Ceramic Capacitors | |
| Manufacturer | TDK Corporation | |
| Series | FK | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 3300pF | |
| Tolerance | ±10% | |
| Voltage - Rated | 100V | |
| Temperature Coefficient | X7R | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Applications | General Purpose | |
| Ratings | - | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.217" (5.50mm) | |
| Thickness (Max) | - | |
| Lead Spacing | 0.098" (2.50mm) | |
| Features | - | |
| Lead Style | Formed Leads - Kinked | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FK18X7R2A332K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FK18X7R2A332K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TDK Corporation all series components. The condition of FK18X7R2A332K is new and unused, you can buy FK18X7R2A332K TDK Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FK18X7R2A332K.
| E36D101LPN103TC92M | 10000µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 18 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | E36D101LPN103TC92M.pdf | |
| 200TXW180MEFC16X25 | 180µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | 200TXW180MEFC16X25.pdf | |
| 400MXH180MEFCSN25X25 | 180µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | 400MXH180MEFCSN25X25.pdf | |
| 100RX3047M10X16 | 47µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 130°C | 100RX3047M10X16.pdf | |
| UFW1A682MHD1TN | 6800µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UFW1A682MHD1TN.pdf | |
| UPW1J180MDD1TA | 18µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPW1J180MDD1TA.pdf | |
| URS1E470MDD | 47µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | URS1E470MDD.pdf | |
| 106BPS100M | 10µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 16.579 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 106BPS100M.pdf | |
| E80D160VNN123AR30T | CAP ALUM 12000UF 16V RADIAL | E80D160VNN123AR30T.pdf | |
| ELXM3B1VSN271MP45S | 270µF 315V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 7000 Hrs @ 105°C | ELXM3B1VSN271MP45S.pdf | |
| B43501E157M | 150µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 880 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501E157M.pdf | |
| MAL211847102E3 | 1000µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 205 mOhm @ 100Hz 8000 Hrs @ 125°C | MAL211847102E3.pdf | |
| B43770A5198M3 | 1900µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 32 mOhm @ 100Hz 8000 Hrs @ 105°C | B43770A5198M3.pdf | |
| MVE10VE472ML22TR | 4700µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 141 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | MVE10VE472ML22TR.pdf | |
| CC1206KRX7R9BB104 | 0.10µF 50V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | CC1206KRX7R9BB104.pdf |