| Manufacturer Part Number: | FK24X7R1E684K |
|---|---|
| Manufacturer: | TDK Corporation |
| Product Category: | Ceramic Capacitors |
| Available Quantity: | 9701 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 0.68µF 25V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.217" L x 0.177" W (5.50mm x 4.50mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FK24X7R1E684K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FK24X7R1E684K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | FK Series Capacitors | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | FK Series | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Ceramic Capacitors | |
| Manufacturer | TDK Corporation | |
| Series | FK | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 0.68µF | |
| Tolerance | ±10% | |
| Voltage - Rated | 25V | |
| Temperature Coefficient | X7R | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Applications | General Purpose | |
| Ratings | - | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.217" L x 0.177" W (5.50mm x 4.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.217" (5.50mm) | |
| Thickness (Max) | - | |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) | |
| Features | - | |
| Lead Style | Formed Leads - Kinked | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FK24X7R1E684K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FK24X7R1E684K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TDK Corporation all series components. The condition of FK24X7R1E684K is new and unused, you can buy FK24X7R1E684K TDK Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FK24X7R1E684K.
| EKY-250ELL332MM25S | 3300µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKY-250ELL332MM25S.pdf | |
| 226CKR100M | 22µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 6.0286 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 226CKR100M.pdf | |
| 865250349007 | 47µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | 865250349007.pdf | |
| UTS0J221MDD1TA | 220µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UTS0J221MDD1TA.pdf | |
| EKMQ251ELL4R7MF11D | 4.7µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EKMQ251ELL4R7MF11D.pdf | |
| 400AX15MT810X16 | 15µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 400AX15MT810X16.pdf | |
| UCY2D101MHD3 | 100µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | UCY2D101MHD3.pdf | |
| MAL211936229E3 | 22µF 25V Aluminum Capacitors Axial, Can 7.2 Ohm @ 100Hz 4000 Hrs @ 125°C | MAL211936229E3.pdf | |
| MAL212016471E3 | 470µF 25V Aluminum Capacitors Axial, Can 112 mOhm 8000 Hrs @ 125°C | MAL212016471E3.pdf | |
| B41042A8128M | 1200µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | B41042A8128M.pdf | |
| MAL212324101E3 | 100µF 10V Aluminum Capacitors Axial, Can 3.6 Ohm @ 100Hz 20000 Hrs @ 125°C | MAL212324101E3.pdf | |
| CGA5L3X7S2A155K160AB | 1.5µF 100V Ceramic Capacitor X7S 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | CGA5L3X7S2A155K160AB.pdf | |
| C3225C0G2J822K125AA | 8200pF 630V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | C3225C0G2J822K125AA.pdf | |
| CL31B106KOHVPNE | 10µF 16V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | CL31B106KOHVPNE.pdf | |
| FG26C0G1H473JNT06 | 0.047µF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm) | FG26C0G1H473JNT06.pdf |