| Manufacturer Part Number: | FK28X7R2A103K |
|---|---|
| Manufacturer: | TDK Corporation |
| Product Category: | Ceramic Capacitors |
| Available Quantity: | 15720 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 10000pF 100V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FK28X7R2A103K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FK28X7R2A103K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | FK Series Capacitors | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | FK Series | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Ceramic Capacitors | |
| Manufacturer | TDK Corporation | |
| Series | FK | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 10000pF | |
| Tolerance | ±10% | |
| Voltage - Rated | 100V | |
| Temperature Coefficient | X7R | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Applications | General Purpose | |
| Ratings | - | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.217" (5.50mm) | |
| Thickness (Max) | - | |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) | |
| Features | - | |
| Lead Style | Formed Leads - Kinked | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FK28X7R2A103K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FK28X7R2A103K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TDK Corporation all series components. The condition of FK28X7R2A103K is new and unused, you can buy FK28X7R2A103K TDK Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FK28X7R2A103K.
| UPW1C560MDD | 56µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPW1C560MDD.pdf | |
| 80ZLH56MEFC8X11.5 | 56µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | 80ZLH56MEFC8X11.5.pdf | |
| EKXJ351ELL560ML20S | 56µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKXJ351ELL560ML20S.pdf | |
| UCZ1J391MNQ1MS | 390µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 130 mOhm @ 100kHz 3500 Hrs @ 125°C | UCZ1J391MNQ1MS.pdf | |
| UCS2D221MHD1TN | 220µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | UCS2D221MHD1TN.pdf | |
| UPJ1V101MPD1TD | 100µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPJ1V101MPD1TD.pdf | |
| UMF1E100MDD | 10µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UMF1E100MDD.pdf | |
| 382LX183M100B082V | 18000µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 5 Lead 3000 Hrs @ 85°C | 382LX183M100B082V.pdf | |
| HR101471T250BB2B | ALUM-SCREW TERMINAL | HR101471T250BB2B.pdf | |
| UHE1E182MHT | 1800µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | UHE1E182MHT.pdf | |
| C0805C681J1GACTU | 680pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C0805C681J1GACTU.pdf | |
| C322C473K1R5TA | 0.047µF 100V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm) | C322C473K1R5TA.pdf | |
| CGA9N3X7R2E105K230KE | 1µF 250V Ceramic Capacitor X7R 2220 (5750 Metric) 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm) | CGA9N3X7R2E105K230KE.pdf | |
| CC0603MRX5R6BB475 | 4.7µF 10V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CC0603MRX5R6BB475.pdf | |
| C3225CH2A473K230AA | 0.047µF 100V Ceramic Capacitor CH 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | C3225CH2A473K230AA.pdf |