| Manufacturer Part Number: | HVCB1206KDL470K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9510 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 470K OHM 10% 1/3W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | HVCB1206KDL470K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-HVCB1206KDL470K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Pulse Handling Resistor Solutions | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| Featured Product | HVC Series High Voltage Chip Resistors | |
| PCN Design/Specification | HVC Series Specifications Upgrade 01/Mar/2012 | |
| Online Catalog | HVC Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | HVC | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 470k | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power (Watts) | 0.333W, 1/3W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | High Voltage, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.030" (0.76mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | HVCB1206KDL470K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
HVCB1206KDL470K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of HVCB1206KDL470K is new and unused, you can buy HVCB1206KDL470K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for HVCB1206KDL470K.
| EEE-1HA221UAP | 220µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 85°C | EEE-1HA221UAP.pdf | |
| 107TTA250M | 100µF 250V Aluminum Capacitors Axial, Can 3.316 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 107TTA250M.pdf | |
| UDB1H100MHM | 10µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UDB1H100MHM.pdf | |
| 860011374003 | 2.2µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 860011374003.pdf | |
| AVE336M10C12T-F | 33µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 12.06 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | AVE336M10C12T-F.pdf | |
| MALREKA05DE333J00K | 330µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 400 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALREKA05DE333J00K.pdf | |
| UEP2A220MPD | 22µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UEP2A220MPD.pdf | |
| UEP1V102MHD | 1000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UEP1V102MHD.pdf | |
| MAL213246102E3 | 1000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 170 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | MAL213246102E3.pdf | |
| B43501A477M82 | 470µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 280 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501A477M82.pdf | |
| PSU43065 | 430µF 165V Aluminum Capacitors Radial, Can - QC Terminals | PSU43065.pdf | |
| B43770A4398M3 | 3900µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 13 mOhm @ 100Hz 8000 Hrs @ 105°C | B43770A4398M3.pdf | |
| AVEK227M16F24T-F | 220µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1.7 Ohm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | AVEK227M16F24T-F.pdf | |
| C1210C226M3RACTU | 22µF 25V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | C1210C226M3RACTU.pdf | |
| CL10C221JB8NNNC | 220pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CL10C221JB8NNNC.pdf |