| Manufacturer Part Number: | HVCB2010FDL500K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 500K OHM 1% 1W 2010 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | HVCB2010FDL500K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-HVCB2010FDL500K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Pulse Handling Resistor Solutions | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| Featured Product | HVC Series High Voltage Chip Resistors | |
| PCN Design/Specification | HVC Series Specifications Upgrade 01/Mar/2012 | |
| Online Catalog | HVC Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | HVC | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 500k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | High Voltage, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Package / Case | 2010 (5025 Metric) | |
| Supplier Device Package | 2010 | |
| Size / Dimension | 0.200" L x 0.100" W (5.08mm x 2.54mm) | |
| Height | 0.030" (0.76mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | HVCB2010FDL500K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
HVCB2010FDL500K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of HVCB2010FDL500K is new and unused, you can buy HVCB2010FDL500K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for HVCB2010FDL500K.
| UKL1H100MDD1TD | 10µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL1H100MDD1TD.pdf | |
| UPS2E010MED1TD | 1µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPS2E010MED1TD.pdf | |
| 10MS5220MEFC8X5 | 220µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | 10MS5220MEFC8X5.pdf | |
| AHA107M50G24T-F | 100µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | AHA107M50G24T-F.pdf | |
| B41821A8687M | 680µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | B41821A8687M.pdf | |
| EKMH6R3VSN473MQ50T | 47000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 21 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH6R3VSN473MQ50T.pdf | |
| 672D226H150DT5C | 22µF 150V Aluminum Capacitors Radial, Can | 672D226H150DT5C.pdf | |
| 672D108H012DS5C | 1000µF 12V Aluminum Capacitors Radial, Can | 672D108H012DS5C.pdf | |
| ELXS181VSN222MA45S | 2200µF 180V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | ELXS181VSN222MA45S.pdf | |
| MAL205059472E3 | 4700µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - 5 Lead 42 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | MAL205059472E3.pdf | |
| B43510B9827M80 | 820µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 80 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | B43510B9827M80.pdf | |
| B43508A5687M2 | 680µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 180 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508A5687M2.pdf | |
| MVY10VC331MH10TP | 330µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | MVY10VC331MH10TP.pdf | |
| EET-UQ2S151HA | 150µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.326 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | EET-UQ2S151HA.pdf | |
| B43084A9685M | 6.8UF 400V 10X20 SINGLE END | B43084A9685M.pdf |