| Manufacturer Part Number: | HVMLS601M150EA1A |
|---|---|
| Manufacturer: | Cornell Dubilier Electronics (CDE) |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 600µF 150V Aluminum Capacitors FlatPack, Tabbed 261 mOhm @ 120Hz 10000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | HVMLS601M150EA1A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-HVMLS601M150EA1A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Ruggedized and High Reliability Flatpack Aluminum Electrolytic Capacitors | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Cornell Dubilier Electronics (CDE) | |
| Series | MLS | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 600µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 150V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 261 mOhm @ 120Hz | |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 6.3A @ 120Hz | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | 1.000" (25.40mm) | |
| Size / Dimension | 2.000" L x 1.750" W (50.80mm x 44.45mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.500" (12.70mm) | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | FlatPack, Tabbed | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | HVMLS601M150EA1A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
HVMLS601M150EA1A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Cornell Dubilier Electronics (CDE) all series components. The condition of HVMLS601M150EA1A is new and unused, you can buy HVMLS601M150EA1A Cornell Dubilier Electronics (CDE) with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for HVMLS601M150EA1A.
| 10TXV100M6.3X8 | 100µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 300 mOhm 1000 Hrs @ 125°C | 10TXV100M6.3X8.pdf | |
| 865090343005 | 47µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 85°C | 865090343005.pdf | |
| UUG1A222MNQ1MS | 2200µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | UUG1A222MNQ1MS.pdf | |
| ESMG630EMC102ML25S | 1000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESMG630EMC102ML25S.pdf | |
| 25YXF3300MEFC16X31.5 | 3300µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 25YXF3300MEFC16X31.5.pdf | |
| 380LQ271M250H022 | SNAPMOUNTS | 380LQ271M250H022.pdf | |
| MALREKA00JS368LG0K | 680µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 160 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALREKA00JS368LG0K.pdf | |
| SLP561M350E9P3 | 560µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 592 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | SLP561M350E9P3.pdf | |
| B43540A9337M60 | 330µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 180 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540A9337M60.pdf | |
| UVR1C220MDA | 22µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR1C220MDA.pdf | |
| GRM2165C1H182FA01D | 1800pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | GRM2165C1H182FA01D.pdf | |
| CC1210KKX7R0BB105 | 1µF 100V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | CC1210KKX7R0BB105.pdf | |
| C3216CH2J331J060AA | 330pF 630V Ceramic Capacitor CH 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C3216CH2J331J060AA.pdf | |
| C0402C0G1C750G | 75pF 16V Ceramic Capacitor C0G, NP0 01005 (0402 Metric) 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm) | C0402C0G1C750G.pdf | |
| C2220X563KFRACTU | 0.056µF 1500V (1.5kV) Ceramic Capacitor X7R 2220 (5750 Metric) 0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm) | C2220X563KFRACTU.pdf |