| Manufacturer Part Number: | M55342K03B50K0RT0V |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 50K OHM 5% 1/5W 1005 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | M55342K03B50K0RT0V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-M55342K03B50K0RT0V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Vishay Dale | |
| Series | Military, MIL-PRF-55342, RM1005 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 50k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.2W, 1/5W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Military, Non-Inductive | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Package / Case | 1005 | |
| Supplier Device Package | 1005 | |
| Size / Dimension | 0.105" L x 0.050" W (2.67mm x 1.27mm) | |
| Height | 0.033" (0.84mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Failure Rate | R (0.01%) | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | M55342K03B50K0RT0V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
M55342K03B50K0RT0V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of M55342K03B50K0RT0V is new and unused, you can buy M55342K03B50K0RT0V Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for M55342K03B50K0RT0V.
| EEE-HB1C100R | 10µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | EEE-HB1C100R.pdf | |
| UUD1A101MCL1GS | 100µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | UUD1A101MCL1GS.pdf | |
| UPM1E331MPD | 330µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPM1E331MPD.pdf | |
| B43504A2337M | 330µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 390 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504A2337M.pdf | |
| UPJ1J221MHD6TN | 220µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPJ1J221MHD6TN.pdf | |
| MAL215759151E3 | 150µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.13 Ohm @ 100Hz 3000 Hrs @ 85°C | MAL215759151E3.pdf | |
| UVY1V331MPD | 330µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVY1V331MPD.pdf | |
| 337TTA016M | 330µF 16V Aluminum Capacitors Axial, Can 1.0048 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 337TTA016M.pdf | |
| MAL213829479E3 | 47µF 100V Aluminum Capacitors Axial, Can 2.4 Ohm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C | MAL213829479E3.pdf | |
| EKMH350VNN123MQ50S | 12000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 35 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH350VNN123MQ50S.pdf | |
| B43231A397M | 390µF 315V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | B43231A397M.pdf | |
| 16MXC68000MEFCSN35X50 | 68000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 16MXC68000MEFCSN35X50.pdf | |
| E36D201LPN452TCB7N | 4500µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D201LPN452TCB7N.pdf | |
| B43510B5128M80 | 1200µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 170 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | B43510B5128M80.pdf | |
| MVH16VE102MM17TR | 1000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 100 mOhm 5000 Hrs @ 125°C | MVH16VE102MM17TR.pdf |