| Manufacturer Part Number: | M55342K04B10E0PT0V |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 10K OHM 1% 0.15W 1505 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | M55342K04B10E0PT0V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-M55342K04B10E0PT0V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Vishay Dale | |
| Series | Military, MIL-PRF-55342, RM1505 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 10k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.15W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Military, Non-Inductive | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Package / Case | 1505 | |
| Supplier Device Package | 1505 | |
| Size / Dimension | 0.155" L x 0.050" W (3.94mm x 1.27mm) | |
| Height | 0.033" (0.84mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Failure Rate | P (0.1%) | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | M55342K04B10E0PT0V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
M55342K04B10E0PT0V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of M55342K04B10E0PT0V is new and unused, you can buy M55342K04B10E0PT0V Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for M55342K04B10E0PT0V.
| ECA-2AM3R3 | 3.3µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ECA-2AM3R3.pdf | |
| UKL1C222MHD1TN | 2200µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL1C222MHD1TN.pdf | |
| UCS2E151MHD1TN | 150µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | UCS2E151MHD1TN.pdf | |
| UST1HR22MDD1TP | 0.22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UST1HR22MDD1TP.pdf | |
| B41866C7127M000 | 120µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 646 mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 125°C | B41866C7127M000.pdf | |
| 25ZLK390MT810X12.5 | 390µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | 25ZLK390MT810X12.5.pdf | |
| MALREKA05DD368E00K | 680µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 310 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALREKA05DD368E00K.pdf | |
| SXR222M010ST | 2200µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 130 mOhm @ 120Hz 4000 Hrs @ 105°C | SXR222M010ST.pdf | |
| 200HXC470MEFCSN30X25 | 470µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | 200HXC470MEFCSN30X25.pdf | |
| ESMQ451VSN271MP50S | 270µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | ESMQ451VSN271MP50S.pdf | |
| MAL215752102E3 | 1000µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 235 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | MAL215752102E3.pdf | |
| B43501A567M2 | 560µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 240 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501A567M2.pdf | |
| MVKBP50VC1R0MD60TP | 1µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | MVKBP50VC1R0MD60TP.pdf | |
| GA342DR7GF221KW02L | 220pF 250VAC Ceramic Capacitor X7R 1808 (4520 Metric) 0.177" L x 0.079" W (4.50mm x 2.00mm) | GA342DR7GF221KW02L.pdf | |
| C3216JB1H475K085AB | 4.7µF 50V Ceramic Capacitor JB 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C3216JB1H475K085AB.pdf |