| Manufacturer Part Number: | M55342K04B1F00RT0V |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1M OHM 1% 0.15W 1505 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | M55342K04B1F00RT0V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-M55342K04B1F00RT0V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Vishay Dale | |
| Series | Military, MIL-PRF-55342, RM1505 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1M | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.15W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Military, Non-Inductive | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Package / Case | 1505 | |
| Supplier Device Package | 1505 | |
| Size / Dimension | 0.155" L x 0.050" W (3.94mm x 1.27mm) | |
| Height | 0.033" (0.84mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Failure Rate | R (0.01%) | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | M55342K04B1F00RT0V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
M55342K04B1F00RT0V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of M55342K04B1F00RT0V is new and unused, you can buy M55342K04B1F00RT0V Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for M55342K04B1F00RT0V.
| URZ1V221MPD1TD | 220µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | URZ1V221MPD1TD.pdf | |
| UPS1E151MPD1TD | 150µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPS1E151MPD1TD.pdf | |
| EEU-FC2A4R7H | 4.7µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can | EEU-FC2A4R7H.pdf | |
| AVS477M06F24B-F | 470µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1.2 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | AVS477M06F24B-F.pdf | |
| 500D476M100DF2 | 47µF 100V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 500D476M100DF2.pdf | |
| MAL213245332E3 | 3300µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 70 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | MAL213245332E3.pdf | |
| B41691A8128Q7 | 1200µF 63V Aluminum Capacitors Axial, Can 47 mOhm @ 100Hz | B41691A8128Q7.pdf | |
| 420MXH470MEFCSN25X55 | 470µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | 420MXH470MEFCSN25X55.pdf | |
| E37F401CPN392ME92M | 3900µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 21 mOhm 5000 Hrs @ 85°C | E37F401CPN392ME92M.pdf | |
| EET-HC2D102CA | 1000µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 199 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | EET-HC2D102CA.pdf | |
| CL10F224ZB8NNNC | 0.22µF 50V Ceramic Capacitor Y5V (F) 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CL10F224ZB8NNNC.pdf | |
| DEBB33D222KA2B | 2200pF 2000V (2kV) Ceramic Capacitor B Radial, Disc 0.394" Dia (10.00mm) | DEBB33D222KA2B.pdf | |
| CGJ2B3X7R1H333K050BB | 0.033µF 50V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | CGJ2B3X7R1H333K050BB.pdf | |
| C2012X5R1C335M060AC | 3.3µF 16V Ceramic Capacitor X5R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C2012X5R1C335M060AC.pdf | |
| GRM0335C1ER60BA01D | 0.60pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | GRM0335C1ER60BA01D.pdf |