| Manufacturer Part Number: | M55342K12B27E4RT0V |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 27.4K OHM 1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | M55342K12B27E4RT0V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-M55342K12B27E4RT0V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Assembly/Origin | TF-001-2014-Rev-0 20/Jan/2014 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Vishay Dale | |
| Series | Military, MIL-PRF-55342, RM0603 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 27.4k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Military, Non-Inductive | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm) | |
| Height | 0.033" (0.84mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Failure Rate | R (0.01%) | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | M55342K12B27E4RT0V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
M55342K12B27E4RT0V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of M55342K12B27E4RT0V is new and unused, you can buy M55342K12B27E4RT0V Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for M55342K12B27E4RT0V.
| UPM2A100MED1TD | 10µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPM2A100MED1TD.pdf | |
| AFK337M10F24T-F | 330µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 160 mohm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C | AFK337M10F24T-F.pdf | |
| 860080272001 | 68µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 860080272001.pdf | |
| EKZM500ELL102ML25S | 1000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKZM500ELL102ML25S.pdf | |
| EKMG500ETD220ME11D | 22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EKMG500ETD220ME11D.pdf | |
| USP1E330MDD1TD | 33µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | USP1E330MDD1TD.pdf | |
| UCM1C680MCL1GS | 68µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | UCM1C680MCL1GS.pdf | |
| AHA108M06F24T-F | 1000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 600 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | AHA108M06F24T-F.pdf | |
| EEU-TA1V221 | 220µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 125°C | EEU-TA1V221.pdf | |
| MAL215099707E3 | 470µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | MAL215099707E3.pdf | |
| MAL212019689E3 | 68µF 100V Aluminum Capacitors Axial, Can 531 mOhm 8000 Hrs @ 125°C | MAL212019689E3.pdf | |
| E82D101VNN272MR40T | CAP ALUM 2700UF 100V RADIAL | E82D101VNN272MR40T.pdf | |
| EKMM800VSN222MN50T | 2200µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In | EKMM800VSN222MN50T.pdf | |
| MAL215752102E3 | 1000µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 235 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | MAL215752102E3.pdf | |
| 36D282G075AB2A | 2800µF 75V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 1000 Hrs @ 85°C | 36D282G075AB2A.pdf |