| Manufacturer Part Number: | MALREKE00DC347D00K |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 470µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 452 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MALREKE00DC347D00K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MALREKE00DC347D00K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay BC Components | |
| Series | EKE | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 470µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 16V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 452 mOhm @ 120Hz | |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 389.4mA @ 120Hz | |
| Impedance | 100 mOhm | |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) | |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.570" (14.50mm) | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial, Can | |
| Standard Package | 2,400 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MALREKE00DC347D00K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MALREKE00DC347D00K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of MALREKE00DC347D00K is new and unused, you can buy MALREKE00DC347D00K Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MALREKE00DC347D00K.
| EEU-HD1H330B | 33µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EEU-HD1H330B.pdf | |
| 860080675011 | 120µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 860080675011.pdf | |
| 860240575007 | 150µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 860240575007.pdf | |
| UPJ1A331MPD1TA | 330µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPJ1A331MPD1TA.pdf | |
| 381LQ221M315H022 | 220µF 315V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 754 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 381LQ221M315H022.pdf | |
| B43858A1337M | 330µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | B43858A1337M.pdf | |
| CGS293U025V4C | 29000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 18 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CGS293U025V4C.pdf | |
| B41580A9339M | 33000µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B41580A9339M.pdf | |
| SMG35VB471M10X16LL | 470µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 494 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | SMG35VB471M10X16LL.pdf | |
| KY25VB332M18X25LL | 3300µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | KY25VB332M18X25LL.pdf | |
| AHD227M10F24B | 220µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2.3 Ohm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | AHD227M10F24B.pdf | |
| GRM21BR71A475KA73K | 4.7µF 10V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | GRM21BR71A475KA73K.pdf | |
| C0603C0G1E080D030BA | 8pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | C0603C0G1E080D030BA.pdf | |
| C1210C226M3PACTU | 22µF 25V Ceramic Capacitor X5R 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | C1210C226M3PACTU.pdf | |
| C2012X7R1C684K125AA | 0.68µF 16V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C2012X7R1C684K125AA.pdf |