| Manufacturer Part Number: | MLS102M150EB0A |
|---|---|
| Manufacturer: | Cornell Dubilier Electronics (CDE) |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 1000µF 150V Aluminum Capacitors FlatPack, Tabbed 158 mOhm @ 120Hz 10000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MLS102M150EB0A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MLS102M150EB0A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Ruggedized and High Reliability Flatpack Aluminum Electrolytic Capacitors | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Cornell Dubilier Electronics (CDE) | |
| Series | MLS | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 1000µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 150V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 158 mOhm @ 120Hz | |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 8.1A @ 120Hz | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | 1.000" (25.40mm) | |
| Size / Dimension | 3.000" L x 1.750" W (76.20mm x 44.45mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.500" (12.70mm) | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | FlatPack, Tabbed | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MLS102M150EB0A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MLS102M150EB0A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Cornell Dubilier Electronics (CDE) all series components. The condition of MLS102M150EB0A is new and unused, you can buy MLS102M150EB0A Cornell Dubilier Electronics (CDE) with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MLS102M150EB0A.
| ECO-S2WB121CA | 120µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.382 Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | ECO-S2WB121CA.pdf | |
| EKYB350ELL222MM20S | 2200µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKYB350ELL222MM20S.pdf | |
| EEU-FC0J821 | 820µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | EEU-FC0J821.pdf | |
| URY1A332MRD | 3300µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | URY1A332MRD.pdf | |
| 860040278015 | 3900µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | 860040278015.pdf | |
| UVR2D220MPD1TD | 22µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR2D220MPD1TD.pdf | |
| EEE-HAH221UAP | 220µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | EEE-HAH221UAP.pdf | |
| EEU-FC2A120H | 12µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EEU-FC2A120H.pdf | |
| B43254G2277M | 270µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | B43254G2277M.pdf | |
| LGJ2G560MELA | 56µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGJ2G560MELA.pdf | |
| B43254E2397M | 390µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | B43254E2397M.pdf | |
| MAL219847271E3 | 270µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 354 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | MAL219847271E3.pdf | |
| EET-UQ2D122HA | 1200µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 166 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | EET-UQ2D122HA.pdf | |
| B43084A2106M | 10UF 200V 10X16 SINGLE END | B43084A2106M.pdf | |
| CL31B105KCHNNNE | 1µF 100V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | CL31B105KCHNNNE.pdf |