| Manufacturer Part Number: | MLS173M7R5EK1A |
|---|---|
| Manufacturer: | Cornell Dubilier Electronics (CDE) |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 17000µF 7.5V Aluminum Capacitors FlatPack, Tabbed 77 mOhm @ 120Hz 10000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MLS173M7R5EK1A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MLS173M7R5EK1A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Ruggedized and High Reliability Flatpack Aluminum Electrolytic Capacitors | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Cornell Dubilier Electronics (CDE) | |
| Series | MLS | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 17000µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 7.5V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 77 mOhm @ 120Hz | |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 12.5A @ 120Hz | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | 1.000" (25.40mm) | |
| Size / Dimension | 1.500" L x 1.750" W (38.10mm x 44.45mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.500" (12.70mm) | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | FlatPack, Tabbed | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MLS173M7R5EK1A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MLS173M7R5EK1A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Cornell Dubilier Electronics (CDE) all series components. The condition of MLS173M7R5EK1A is new and unused, you can buy MLS173M7R5EK1A Cornell Dubilier Electronics (CDE) with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MLS173M7R5EK1A.
| LNC2W102MSEF | 1000µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | LNC2W102MSEF.pdf | |
| UVP1H010MDD1TA | 1µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVP1H010MDD1TA.pdf | |
| UWT0J221MCR6GS | 220µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | UWT0J221MCR6GS.pdf | |
| MAL213658221E3 | 220µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | MAL213658221E3.pdf | |
| 200KXF220MEFCSN22X20 | 220µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 200KXF220MEFCSN22X20.pdf | |
| TVA1190 | Aluminum Capacitors Axial, Can | TVA1190.pdf | |
| B43501E277M60 | 270µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 490 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501E277M60.pdf | |
| 36DE103G025AA2A | 10000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 1000 Hrs @ 85°C | 36DE103G025AA2A.pdf | |
| B43584A158M | 1500µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals | B43584A158M.pdf | |
| B43454A4568M | 5600µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 38 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | B43454A4568M.pdf | |
| MAL210178154E3 | 150000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 6 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | MAL210178154E3.pdf | |
| TCG101T150J1L | 100µF 150V Aluminum Capacitors Axial, Can 696 mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 85°C | TCG101T150J1L.pdf | |
| B41041A4108M | 1000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | B41041A4108M.pdf | |
| UVK105CH3R6JW-F | 3.6pF 50V Ceramic Capacitor C0H 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | UVK105CH3R6JW-F.pdf | |
| C320C104M5U5TA7303 | 0.10µF 50V Ceramic Capacitor Z5U Radial 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm) | C320C104M5U5TA7303.pdf |