| Manufacturer Part Number: | MMF-25BRD1K |
|---|---|
| Manufacturer: | Yageo |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1K OHM 0.1% 1/4W MELF |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MMF-25BRD1K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MMF-25BRD1K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Yageo | |
| Series | MMF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Metal Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | MELF, 0207 | |
| Supplier Device Package | MELF | |
| Size / Dimension | 0.087" Dia x 0.232" L (2.20mm x 5.90mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MMF-25BRD1K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MMF-25BRD1K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Yageo all series components. The condition of MMF-25BRD1K is new and unused, you can buy MMF-25BRD1K Yageo with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MMF-25BRD1K.
| MAL202138689E3 | 68µF 63V Aluminum Capacitors Axial, Can 1.9 Ohm 2000 Hrs @ 85°C | MAL202138689E3.pdf | |
| EKMG100ELL471MHB5D | 470µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EKMG100ELL471MHB5D.pdf | |
| EEV-TA1E101P | 100µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 125°C | EEV-TA1E101P.pdf | |
| UBC1C221MNS1GS | 220µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 150°C | UBC1C221MNS1GS.pdf | |
| LGU1K272MELA | 2700µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGU1K272MELA.pdf | |
| 25YXM100MEFCTZ6.3X11 | 100µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 25YXM100MEFCTZ6.3X11.pdf | |
| UVZ0J102MPD1TA | 1000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ0J102MPD1TA.pdf | |
| 35ZL330MEFC10X16 | 330µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | 35ZL330MEFC10X16.pdf | |
| ELXZ6R3ELL122MJ16S | 1200µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | ELXZ6R3ELL122MJ16S.pdf | |
| 515D477M025CD6AE3 | 470µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 515D477M025CD6AE3.pdf | |
| MAL213829479E3 | 47µF 100V Aluminum Capacitors Axial, Can 2.4 Ohm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C | MAL213829479E3.pdf | |
| B43508B2397M67 | 390µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 300 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508B2397M67.pdf | |
| EKMM3J1VSN741MA50S | 740µF Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In | EKMM3J1VSN741MA50S.pdf | |
| GRM155R71H332KA01D | 3300pF 50V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | GRM155R71H332KA01D.pdf | |
| GRM0225C1E7R1WDAEL | 7.1pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 01005 (0402 Metric) 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm) | GRM0225C1E7R1WDAEL.pdf |