| Manufacturer Part Number: | MMF-50BRD18K |
|---|---|
| Manufacturer: | Yageo |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 18K OHM 0.1% 1/2W MELF |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MMF-50BRD18K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MMF-50BRD18K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Yageo | |
| Series | MMF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 18k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Metal Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | MELF, 0309 | |
| Supplier Device Package | MELF | |
| Size / Dimension | 0.126" Dia x 0.335" L (3.20mm x 8.50mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MMF-50BRD18K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MMF-50BRD18K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Yageo all series components. The condition of MMF-50BRD18K is new and unused, you can buy MMF-50BRD18K Yageo with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MMF-50BRD18K.
| LAQ2P471MELB30 | 470µF 220V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LAQ2P471MELB30.pdf | |
| 860160372008 | 56µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | 860160372008.pdf | |
| UZG0J101MCL1GB | 100µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | UZG0J101MCL1GB.pdf | |
| UKL1A101KEDANATA | 100µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL1A101KEDANATA.pdf | |
| UMF1C150MDD1TE | 15µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UMF1C150MDD1TE.pdf | |
| 381LQ103M016H012 | SNAPMOUNTS | 381LQ103M016H012.pdf | |
| B41252C5129M | 12000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | B41252C5129M.pdf | |
| ESMQ100ELL153MLP1S | 15000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESMQ100ELL153MLP1S.pdf | |
| 63MXC3300MEFCSN30X25 | 3300µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 63MXC3300MEFCSN30X25.pdf | |
| 600D336F040KD4 | 33µF 40V Aluminum Capacitors Axial, Can 4.50 Ohm @ 120Hz | 600D336F040KD4.pdf | |
| E37X501CPN392MEE3M | 3900µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 26 mOhm 1500 Hrs @ 85°C | E37X501CPN392MEE3M.pdf | |
| B41580A5330M3 | 330000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 4.5 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B41580A5330M3.pdf | |
| MVH25VC471MK14TR | 470µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 140 mOhm 5000 Hrs @ 125°C | MVH25VC471MK14TR.pdf | |
| EET-HC2G331JA | 330µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 553 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | EET-HC2G331JA.pdf | |
| C0805X104K5RACTU | 0.10µF 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.083" L x 0.049" W (2.10mm x 1.25mm) | C0805X104K5RACTU.pdf |