| Manufacturer Part Number: | MMF-50BRD56K |
|---|---|
| Manufacturer: | Yageo |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 56K OHM 0.1% 1/2W MELF |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MMF-50BRD56K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MMF-50BRD56K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Yageo | |
| Series | MMF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 56k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Metal Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | MELF, 0309 | |
| Supplier Device Package | MELF | |
| Size / Dimension | 0.126" Dia x 0.335" L (3.20mm x 8.50mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MMF-50BRD56K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MMF-50BRD56K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Yageo all series components. The condition of MMF-50BRD56K is new and unused, you can buy MMF-50BRD56K Yageo with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MMF-50BRD56K.
| ESMH630VSN123MA45T | 12000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | ESMH630VSN123MA45T.pdf | |
| 6.3TZV100M5X6.1 | 100µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | 6.3TZV100M5X6.1.pdf | |
| UPW1V272MHD6 | 2700µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | UPW1V272MHD6.pdf | |
| UPT2G151MHD | 150µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPT2G151MHD.pdf | |
| ELXV250ELL121MF15D | 120µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | ELXV250ELL121MF15D.pdf | |
| AHA476M06B12T-F | 47µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 12.3 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | AHA476M06B12T-F.pdf | |
| UMV1H2R2MFD | 2.2µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UMV1H2R2MFD.pdf | |
| MAL213651121E3 | 120µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | MAL213651121E3.pdf | |
| MALIEYN07BV527C02K | 27000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 27 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALIEYN07BV527C02K.pdf | |
| 757D398M010EK3O | 3900µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 66 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | 757D398M010EK3O.pdf | |
| B43501E337M62 | 330µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 400 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501E337M62.pdf | |
| EKMS451VSN471MA45S | 470µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | EKMS451VSN471MA45S.pdf | |
| E32D201LPN132TCD0M | 1300µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 105°C | E32D201LPN132TCD0M.pdf | |
| MAL210226331E3 | 330µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 374 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | MAL210226331E3.pdf | |
| 3186EF222M400MPC1 | 2200µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 50 mOhm 1500 Hrs @ 85°C | 3186EF222M400MPC1.pdf |