| Manufacturer Part Number: | PSU13065A |
|---|---|
| Manufacturer: | Cornell Dubilier Electronics (CDE) |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 130µF 165V Aluminum Capacitors Radial, Can - QC Terminals |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PSU13065A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PSU13065A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Cornell Dubilier Electronics (CDE) | |
| Series | PSU | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 130µF | |
| Tolerance | -0%, +20% | |
| Voltage Rating | 165V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - | |
| Lifetime @ Temp. | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 65°C | |
| Polarization | Bi-Polar | |
| Applications | Motor Start | |
| Ripple Current | - | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | - | |
| Size / Dimension | 1.438" Dia (36.53mm) | |
| Height - Seated (Max) | 2.750" (69.85mm) | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | Radial, Can - QC Terminals | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PSU13065A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PSU13065A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Cornell Dubilier Electronics (CDE) all series components. The condition of PSU13065A is new and unused, you can buy PSU13065A Cornell Dubilier Electronics (CDE) with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PSU13065A.
| UCD0J470MCL6GS | 47µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | UCD0J470MCL6GS.pdf | |
| UCY2V220MPD1TD | 22µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | UCY2V220MPD1TD.pdf | |
| B41231A5339M | 33000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | B41231A5339M.pdf | |
| MAL213471338E3 | 3.3µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1500 Hrs @ 85°C | MAL213471338E3.pdf | |
| TVX1J4R7MAD | 4.7µF 63V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | TVX1J4R7MAD.pdf | |
| UHE1E182MHD6TN | 1800µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | UHE1E182MHD6TN.pdf | |
| SLP102M100A3P3 | 1000µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 265 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | SLP102M100A3P3.pdf | |
| 672D686H100EK3C | 68µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can | 672D686H100EK3C.pdf | |
| E32D351HPN272MCD0M | 2700µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 59 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | E32D351HPN272MCD0M.pdf | |
| E37X421CPN272MDA5M | 2700µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 39 mOhm 1500 Hrs @ 85°C | E37X421CPN272MDA5M.pdf | |
| B43086A4475M | 4.7µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | B43086A4475M.pdf | |
| C0603C103F3GACTU | 10000pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C0603C103F3GACTU.pdf | |
| GRM1885C2A151JA01D | 150pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | GRM1885C2A151JA01D.pdf | |
| C0603X6S0J224K030BC | 0.22µF 6.3V Ceramic Capacitor X6S 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | C0603X6S0J224K030BC.pdf | |
| CKG57KX7R2A335M335JH | 3.3µF 100V Ceramic Capacitor X7R Nonstandard SMD 0.236" L x 0.197" W (6.00mm x 5.00mm) | CKG57KX7R2A335M335JH.pdf |