| Manufacturer Part Number: | PSU5365A |
|---|---|
| Manufacturer: | Cornell Dubilier Electronics (CDE) |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 53µF 165V Aluminum Capacitors Radial, Can - QC Terminals |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PSU5365A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PSU5365A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Cornell Dubilier Electronics (CDE) | |
| Series | PSU | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 53µF | |
| Tolerance | -0%, +20% | |
| Voltage Rating | 165V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - | |
| Lifetime @ Temp. | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 65°C | |
| Polarization | Bi-Polar | |
| Applications | Motor Start | |
| Ripple Current | - | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | - | |
| Size / Dimension | 1.438" Dia (36.53mm) | |
| Height - Seated (Max) | 2.750" (69.85mm) | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | Radial, Can - QC Terminals | |
| Standard Package | 23 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PSU5365A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PSU5365A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Cornell Dubilier Electronics (CDE) all series components. The condition of PSU5365A is new and unused, you can buy PSU5365A Cornell Dubilier Electronics (CDE) with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PSU5365A.
| EEE-FC1V4R7AR | 4.7µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | EEE-FC1V4R7AR.pdf | |
| 6.3TZV100M6.3X6.1 | 100µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | 6.3TZV100M6.3X6.1.pdf | |
| 227TTA025M | 220µF 25V Aluminum Capacitors Axial, Can 1.2057 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 227TTA025M.pdf | |
| LGNW6561MELC45 | 560µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGNW6561MELC45.pdf | |
| UPS1J330MED1TA | 33µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPS1J330MED1TA.pdf | |
| UMW1C470MDD1TE | 47µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UMW1C470MDD1TE.pdf | |
| AVS226M25D16B-F | 22µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 10.6 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | AVS226M25D16B-F.pdf | |
| UTS1H100MDD1TP | 10µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UTS1H100MDD1TP.pdf | |
| UKZ2A100MPM1TA | 10µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UKZ2A100MPM1TA.pdf | |
| MAL215034102E3 | 1000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | MAL215034102E3.pdf | |
| EKXJ421ELL270MJ35S | 27µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | EKXJ421ELL270MJ35S.pdf | |
| ESMG6R3ELL103ML25S | 10000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESMG6R3ELL103ML25S.pdf | |
| LLS2Z471MELA | 470µF 180V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | LLS2Z471MELA.pdf | |
| E82D501VNN101MQ40T | CAP ALUM 100UF 500V RADIAL | E82D501VNN101MQ40T.pdf | |
| MALIEYH07LB522C02K | 22000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 37 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALIEYH07LB522C02K.pdf |