| Manufacturer Part Number: | RCER72A333K1M1H03A |
|---|---|
| Manufacturer: | Murata Electronics North America |
| Product Category: | Ceramic Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 0.033µF 100V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RCER72A333K1M1H03A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RCER72A333K1M1H03A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | RCE Series | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Ceramic Capacitors | |
| Manufacturer | Murata Electronics North America | |
| Series | RCE | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 0.033µF | |
| Tolerance | ±10% | |
| Voltage - Rated | 100V | |
| Temperature Coefficient | X7R | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Applications | Automotive | |
| Ratings | AEC-Q200 | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.138" (3.50mm) | |
| Thickness (Max) | - | |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) | |
| Features | - | |
| Lead Style | Formed Leads | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RCER72A333K1M1H03A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RCER72A333K1M1H03A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Murata Electronics North America all series components. The condition of RCER72A333K1M1H03A is new and unused, you can buy RCER72A333K1M1H03A Murata Electronics North America with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RCER72A333K1M1H03A.
| EEE-HB1H3R3AR | 3.3µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | EEE-HB1H3R3AR.pdf | |
| UPW2F101MRD6 | 100µF 315V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | UPW2F101MRD6.pdf | |
| 337LBA350M2DD | 330µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 753.57 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 337LBA350M2DD.pdf | |
| EEU-FR1C681B | 680µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | EEU-FR1C681B.pdf | |
| 450BXF22M18X16 | 22µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 450BXF22M18X16.pdf | |
| 25YXM33MEFC5X11 | 33µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 25YXM33MEFC5X11.pdf | |
| UPJ1J470MPD | 47µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPJ1J470MPD.pdf | |
| EMLF6R3ADA470ME73G | 47µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 10000 Hrs @ 105°C | EMLF6R3ADA470ME73G.pdf | |
| ULD2W5R6MPD | 5.6µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 20000 Hrs @ 105°C | ULD2W5R6MPD.pdf | |
| ELXZ160ELL272ML20S | 2700µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | ELXZ160ELL272ML20S.pdf | |
| B43501A227M80 | 220µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 600 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501A227M80.pdf | |
| EKMQ421VSN561MR50S | 560µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | EKMQ421VSN561MR50S.pdf | |
| B43510A5108M7 | 1000µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 110 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | B43510A5108M7.pdf | |
| B43510B188M7 | 1800µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 70 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | B43510B188M7.pdf | |
| 101R692U020AA2B | ALUM-SCREW TERMINAL | 101R692U020AA2B.pdf |