| Manufacturer Part Number: | RDER72A105K2M1H03A |
|---|---|
| Manufacturer: | Murata Electronics North America |
| Product Category: | Ceramic Capacitors |
| Available Quantity: | 13010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 1µF 100V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.217" L x 0.124" W (5.50mm x 3.15mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RDER72A105K2M1H03A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RDER72A105K2M1H03A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | RDE Series | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Ceramic Capacitors | |
| Manufacturer | Murata Electronics North America | |
| Series | RDE | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 1µF | |
| Tolerance | ±10% | |
| Voltage - Rated | 100V | |
| Temperature Coefficient | X7R | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Applications | General Purpose | |
| Ratings | - | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.217" L x 0.124" W (5.50mm x 3.15mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.236" (6.00mm) | |
| Thickness (Max) | - | |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) | |
| Features | - | |
| Lead Style | Formed Leads - Kinked | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RDER72A105K2M1H03A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RDER72A105K2M1H03A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Murata Electronics North America all series components. The condition of RDER72A105K2M1H03A is new and unused, you can buy RDER72A105K2M1H03A Murata Electronics North America with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RDER72A105K2M1H03A.
| UCY2D221MHD3TN | 220µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | UCY2D221MHD3TN.pdf | |
| 10YXM100MEFCTA5X11 | 100µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 10YXM100MEFCTA5X11.pdf | |
| UPJ1HR68MDD1TA | 0.68µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPJ1HR68MDD1TA.pdf | |
| MAL214236221E3 | 220µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2500 Hrs @ 105°C | MAL214236221E3.pdf | |
| B41858C4278M | 2700µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 38 mOhm @ 10kHz 5000 Hrs @ 105°C | B41858C4278M.pdf | |
| MAL213825471E3 | 470µF 16V Aluminum Capacitors Axial, Can 540 mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C | MAL213825471E3.pdf | |
| B43231D2397M | 390µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | B43231D2397M.pdf | |
| MAL219857829E3 | 82µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.165 Ohm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | MAL219857829E3.pdf | |
| B43305G2128M | 1200µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 110 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305G2128M.pdf | |
| B43508A2228M60 | 2200µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 55 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508A2228M60.pdf | |
| CGS502T250W3L | 5000µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | CGS502T250W3L.pdf | |
| EET-UQ2G221HA | 220µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 904 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | EET-UQ2G221HA.pdf | |
| 382LX473M035N062 | 47000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 3000 Hrs @ 85°C | 382LX473M035N062.pdf | |
| 501S42E7R5CV4E | 7.5pF 500V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1111 (2828 Metric) 0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm) | 501S42E7R5CV4E.pdf | |
| CGA3EAC0G2A332J080AC | 3300pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CGA3EAC0G2A332J080AC.pdf |