| Manufacturer Part Number: | RG1608P-5620-B-T5-73A |
|---|---|
| Manufacturer: | Susumu |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 562 OHM 0.1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RG1608P-5620-B-T5-73A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RG1608P-5620-B-T5-73A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Susumu | |
| Series | RG | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Resistance (Ohms) | 562 | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.020" (0.50mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RG1608P-5620-B-T5-73A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RG1608P-5620-B-T5-73A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Susumu all series components. The condition of RG1608P-5620-B-T5-73A is new and unused, you can buy RG1608P-5620-B-T5-73A Susumu with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RG1608P-5620-B-T5-73A.
| ECA-1HM332 | 3300µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ECA-1HM332.pdf | |
| ESW108M6R3AH1AA | 1000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 90 mOhm @ 100kHz 5000 Hrs @ 105°C | ESW108M6R3AH1AA.pdf | |
| E37L501CPN472MEE3M | 4700µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 22 mOhm 10000 Hrs @ 85°C | E37L501CPN472MEE3M.pdf | |
| UKW1H3R3MDD | 3.3µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKW1H3R3MDD.pdf | |
| USF1A101MDD1TD | 100µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | USF1A101MDD1TD.pdf | |
| 35ZLG270MEFCT78X20 | 270µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | 35ZLG270MEFCT78X20.pdf | |
| EKMG401ELL330MK25S | 33µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can | EKMG401ELL330MK25S.pdf | |
| UUG1E222MNQ6ZD | 2200µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | UUG1E222MNQ6ZD.pdf | |
| 678D477M025DM3D | 470µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 160 mOhm @ 20Hz | 678D477M025DM3D.pdf | |
| ECO-S2GA221EA | 220µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 603 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | ECO-S2GA221EA.pdf | |
| 380LQ152M200A022 | 1500µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 144 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 380LQ152M200A022.pdf | |
| B43504A9687M67 | 680µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 130 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504A9687M67.pdf | |
| E36D251LPN202TCA5M | 2000µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D251LPN202TCA5M.pdf | |
| E36D500LPN563TCE3N | 56000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D500LPN563TCE3N.pdf | |
| ELXR401LGN472MDH0N | 4700µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 105°C | ELXR401LGN472MDH0N.pdf |