| Manufacturer Part Number: | RMCF0402FT316K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 99010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 316K OHM 1% 1/16W 0402 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF0402FT316K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF0402FT316K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 316k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.063W, 1/16W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0402 | |
| Size / Dimension | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | |
| Height | 0.016" (0.40mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF0402FT316K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF0402FT316K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF0402FT316K is new and unused, you can buy RMCF0402FT316K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF0402FT316K.
| MAL213816222E3 | 2200µF 25V Aluminum Capacitors Axial, Can 130 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 105°C | MAL213816222E3.pdf | |
| EEA-GA1A680 | 68µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EEA-GA1A680.pdf | |
| LGR2D561MELZ45 | 560µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 10000 Hrs @ 105°C | LGR2D561MELZ45.pdf | |
| 381LX223M035A052 | 22000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 381LX223M035A052.pdf | |
| 381LX820M400J012 | 82µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 381LX820M400J012.pdf | |
| AHA107M35F24T-F | 100µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2.3 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | AHA107M35F24T-F.pdf | |
| B43601A2397M67 | 390µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 250 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601A2397M67.pdf | |
| EKMH401VSN391MR50S | 390µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 638 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH401VSN391MR50S.pdf | |
| B43505A5227M87 | 220µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 620 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | B43505A5227M87.pdf | |
| 53D472F050HP6 | 4700µF 50V Aluminum Capacitors Axial, Can 1000 Hrs @ 85°C | 53D472F050HP6.pdf | |
| MAL205158223E3 | 22000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - 5 Lead 22 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | MAL205158223E3.pdf | |
| KY35VB56RM6X11LL | 56µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | KY35VB56RM6X11LL.pdf | |
| C330C102KGR5TA | 1000pF 2000V (2kV) Ceramic Capacitor X7R Radial 0.300" L x 0.250" W (7.62mm x 6.35mm) | C330C102KGR5TA.pdf | |
| GRM0225C1E9R8DDAEL | 9.8pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 01005 (0402 Metric) 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm) | GRM0225C1E9R8DDAEL.pdf | |
| CC1206JRNPO0BN221 | 220pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | CC1206JRNPO0BN221.pdf |