| Manufacturer Part Number: | RMCF0402JT390K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 390K OHM 5% 1/16W 0402 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF0402JT390K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF0402JT390K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Digi-Reel® | |
| Part Status | Discontinued | |
| Resistance (Ohms) | 390k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.063W, 1/16W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0402 | |
| Size / Dimension | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | |
| Height | 0.016" (0.40mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF0402JT390K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF0402JT390K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF0402JT390K is new and unused, you can buy RMCF0402JT390K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF0402JT390K.
| 10PK1000MEFC8X11.5 | 1000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 10PK1000MEFC8X11.5.pdf | |
| 25ZLJ680M10X16 | 680µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 25ZLJ680M10X16.pdf | |
| UPW1H222MHD | 2200µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | UPW1H222MHD.pdf | |
| EEU-TP1E202S | 2000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 29 mOhm 5000 Hrs @ 125°C | EEU-TP1E202S.pdf | |
| MAL215097701E3 | 47µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 3000 Hrs @ 105°C | MAL215097701E3.pdf | |
| LNU2H682MSEJ | 6800µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 105°C | LNU2H682MSEJ.pdf | |
| 25ZL100MEFCT78X7 | 100µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | 25ZL100MEFCT78X7.pdf | |
| EGXE800ELL220MH12D | 22µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 125°C | EGXE800ELL220MH12D.pdf | |
| MAL215097111E3 | 68µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2500 Hrs @ 105°C | MAL215097111E3.pdf | |
| UBX1V221MHL | 220µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 150°C | UBX1V221MHL.pdf | |
| MALREKE05JS415H00K | 1500µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 106 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | MALREKE05JS415H00K.pdf | |
| EKMH6R3VSN473MR40T | 47000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 21 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH6R3VSN473MR40T.pdf | |
| B43508E2827M | 820µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 140 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508E2827M.pdf | |
| E82D501VSD471MB50T | CAP ALUM 470UF 500V RADIAL | E82D501VSD471MB50T.pdf | |
| EEV-FC1H4R7R | 4.7µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | EEV-FC1H4R7R.pdf |