| Manufacturer Part Number: | RMCF0402JT560K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 19010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 560K OHM 5% 1/16W 0402 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF0402JT560K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF0402JT560K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 560k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.063W, 1/16W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0402 | |
| Size / Dimension | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | |
| Height | 0.016" (0.40mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF0402JT560K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF0402JT560K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF0402JT560K is new and unused, you can buy RMCF0402JT560K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF0402JT560K.
| UCD1H470MCL6GS | 47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | UCD1H470MCL6GS.pdf | |
| MAL211892339E3 | 33µF 200V Aluminum Capacitors Axial, Can 2.11 Ohm 8000 Hrs @ 125°C | MAL211892339E3.pdf | |
| 860010572002 | 10µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 860010572002.pdf | |
| UKL2AR15MDD | 0.15µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL2AR15MDD.pdf | |
| MAL214251093E3 | 10µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 2500 Hrs @ 105°C | MAL214251093E3.pdf | |
| AFC106M50D16B-F | 10µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 19.9 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | AFC106M50D16B-F.pdf | |
| 35ZT180MT78X20 | 180µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 125°C | 35ZT180MT78X20.pdf | |
| UPS2D470MHD | 47µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPS2D470MHD.pdf | |
| MALREKV05FG222X00K | 22µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 12.1 Ohm @ 120Hz 10000 Hrs @ 105°C | MALREKV05FG222X00K.pdf | |
| MAL211925681E3 | 680µF 16V Aluminum Capacitors Axial, Can 350 mOhm @ 100Hz 8000 Hrs @ 125°C | MAL211925681E3.pdf | |
| 250USC270MEFCSN20X30 | 270µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | 250USC270MEFCSN20X30.pdf | |
| B41827A5158M | 1500µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | B41827A5158M.pdf | |
| GRM1885C1H330JA01D | 33pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | GRM1885C1H330JA01D.pdf | |
| CGJ5L2X7R1A155K160AA | 1.5µF 10V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | CGJ5L2X7R1A155K160AA.pdf | |
| GRM0225C1E5R5BDAEL | 5.5pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 01005 (0402 Metric) 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm) | GRM0225C1E5R5BDAEL.pdf |