| Manufacturer Part Number: | RMCF0603FT232K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 232K OHM 1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF0603FT232K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF0603FT232K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | RMCF Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 232k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF0603FT232K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF0603FT232K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF0603FT232K is new and unused, you can buy RMCF0603FT232K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF0603FT232K.
| UHE2A181MHD | 180µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | UHE2A181MHD.pdf | |
| 865250640002 | 0.22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | 865250640002.pdf | |
| PSU18935B | 189µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - QC Terminals | PSU18935B.pdf | |
| AVS337M06E16T-F | 330µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1.8 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | AVS337M06E16T-F.pdf | |
| UPJ1J271MHD | 270µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPJ1J271MHD.pdf | |
| UPJ0J682MHD6 | 6800µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPJ0J682MHD6.pdf | |
| B43231B4227M | 220µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | B43231B4227M.pdf | |
| EKMS421VSN221MP50S | 220µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | EKMS421VSN221MP50S.pdf | |
| B43508C2108M80 | 1000µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 120 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508C2108M80.pdf | |
| B43305B9827M80 | 820µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 170 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305B9827M80.pdf | |
| 80LSQ12000MEFC36X118 | 12000µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 3000 Hrs @ 85°C | 80LSQ12000MEFC36X118.pdf | |
| LXZ16VB122M10X25LL | 1200µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | LXZ16VB122M10X25LL.pdf | |
| VPR361U040E1L | 360µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can 91 mOhm @ 10kHz 2000 Hrs @ 105°C | VPR361U040E1L.pdf | |
| HMK325B7105KN-T | 1µF 100V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | HMK325B7105KN-T.pdf | |
| FK26X7R2J472K | 4700pF 630V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm) | FK26X7R2J472K.pdf |