| Manufacturer Part Number: | RMCF0603FT309K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 11667 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 309K OHM 1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF0603FT309K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF0603FT309K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | RMCF Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Cut Tape (CT) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 309k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF0603FT309K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF0603FT309K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF0603FT309K is new and unused, you can buy RMCF0603FT309K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF0603FT309K.
| EKMQ161VSN152MR35S | 1500µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | EKMQ161VSN152MR35S.pdf | |
| LLS1E562MELZ | 5600µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | LLS1E562MELZ.pdf | |
| 16RX30220M8X16 | 220µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 130°C | 16RX30220M8X16.pdf | |
| EKZE6R3ELL392MK25S | 3900µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EKZE6R3ELL392MK25S.pdf | |
| 10ZLH4700MEFCGC16X20 | 4700µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 10ZLH4700MEFCGC16X20.pdf | |
| B43254D2477M | 470µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | B43254D2477M.pdf | |
| B43501E2108M62 | 1000µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 100 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501E2108M62.pdf | |
| B43642C9397M000 | 390µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 260 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43642C9397M000.pdf | |
| ERWE551LGB101MA50M | 100µF 550V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | ERWE551LGB101MA50M.pdf | |
| 500C102T350BH2B | 1000µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 142 mOhm 5000 Hrs @ 95°C | 500C102T350BH2B.pdf | |
| MAL210225152E3 | 1500µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 99 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | MAL210225152E3.pdf | |
| ECO-S2AP222DA | 2200µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 121 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | ECO-S2AP222DA.pdf | |
| C1206C335K3PACTU | 3.3µF 25V Ceramic Capacitor X5R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C1206C335K3PACTU.pdf | |
| CGB2T1X5R0G105M022BC | 1µF 4V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | CGB2T1X5R0G105M022BC.pdf | |
| VJ0603Y223KNAAO | 0.022µF 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | VJ0603Y223KNAAO.pdf |