| Manufacturer Part Number: | RMCF0603FT464K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 464K OHM 1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF0603FT464K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF0603FT464K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Online Catalog | RMCF Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 464k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF0603FT464K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF0603FT464K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF0603FT464K is new and unused, you can buy RMCF0603FT464K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF0603FT464K.
| B43505A9337M | 330µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 270 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | B43505A9337M.pdf | |
| B41858C3477M8 | 470µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 274 mOhm @ 10kHz 3000 Hrs @ 105°C | B41858C3477M8.pdf | |
| UPB2W100MHD | 10µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPB2W100MHD.pdf | |
| B43305E2337M | 330µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 380 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305E2337M.pdf | |
| 180MXG470MEFCSN20X35 | 470µF 180V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 180MXG470MEFCSN20X35.pdf | |
| 200USG1800MEFCSN35X35 | 1800µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | 200USG1800MEFCSN35X35.pdf | |
| UVZ2E3R3MPH | 3.3µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ2E3R3MPH.pdf | |
| 35PK680M10X16 | 680µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 35PK680M10X16.pdf | |
| B41828B7337M | 330µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | B41828B7337M.pdf | |
| CC0402JRNPO9BN120 | 12pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | CC0402JRNPO9BN120.pdf | |
| CGA3E2X5R1H102K080AA | 1000pF 50V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CGA3E2X5R1H102K080AA.pdf | |
| GRM1885C1H1R8BA01D | 1.8pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | GRM1885C1H1R8BA01D.pdf | |
| GRT32EC81A226KE13L | 22µF 10V Ceramic Capacitor X6S 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | GRT32EC81A226KE13L.pdf | |
| TMK107BJ334KA-T | 0.33µF 25V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | TMK107BJ334KA-T.pdf | |
| CC0603JRNPO0BN681 | 680pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CC0603JRNPO0BN681.pdf |