| Manufacturer Part Number: | RMCF0603JT120K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 120K OHM 5% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF0603JT120K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF0603JT120K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 120k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF0603JT120K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF0603JT120K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF0603JT120K is new and unused, you can buy RMCF0603JT120K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF0603JT120K.
| UKW1J222MHD | 2200µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKW1J222MHD.pdf | |
| UPS2V100MHD1TO | 10µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPS2V100MHD1TO.pdf | |
| B41858C3477M8 | 470µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 274 mOhm @ 10kHz 3000 Hrs @ 105°C | B41858C3477M8.pdf | |
| 10ZLH1200MEFC8X20 | 1200µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | 10ZLH1200MEFC8X20.pdf | |
| MAL215266478E3 | 4.7µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | MAL215266478E3.pdf | |
| LAK2D471MELA35 | 470µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LAK2D471MELA35.pdf | |
| B41505A9158M7 | 1500µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 66 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | B41505A9158M7.pdf | |
| 400VXG180MEFCSN30X25 | 180µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | 400VXG180MEFCSN30X25.pdf | |
| 380LQ471M315A012 | 470µF 315V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 423 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 380LQ471M315A012.pdf | |
| B41605A8208M8 | 2000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 35 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 125°C | B41605A8208M8.pdf | |
| E92F3J1VND152MB80T | 1500µF 385V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 66 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 85°C | E92F3J1VND152MB80T.pdf | |
| 382LX152M500B102V | 1500µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 5 Lead 3000 Hrs @ 85°C | 382LX152M500B102V.pdf | |
| 604D202F050JT7 | 2000µF 50V Aluminum Capacitors Axial, Can - 4 Leads | 604D202F050JT7.pdf | |
| SMG16VB471M8X11LL | 470µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 705 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | SMG16VB471M8X11LL.pdf | |
| C0603X7S1A104M030BC | 0.10µF 10V Ceramic Capacitor X7S 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | C0603X7S1A104M030BC.pdf |