| Manufacturer Part Number: | RMCF0805FG162K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 162K OHM 1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF0805FG162K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF0805FG162K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 162k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.026" (0.65mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF0805FG162K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF0805FG162K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF0805FG162K is new and unused, you can buy RMCF0805FG162K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF0805FG162K.
| EEU-FC1H122S | 1200µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EEU-FC1H122S.pdf | |
| AFK157M80H32T-F | 150µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 320 mOhm 5000 Hrs @ 105°C | AFK157M80H32T-F.pdf | |
| ECA-2EHG3R3 | 3.3µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | ECA-2EHG3R3.pdf | |
| 380LQ331M350J032 | 330µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 603 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 380LQ331M350J032.pdf | |
| 860130575006 | 330µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 125°C | 860130575006.pdf | |
| ECE-A1EKA330I | 33µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | ECE-A1EKA330I.pdf | |
| UKL1C331MPDANATD | 330µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL1C331MPDANATD.pdf | |
| ELXZ500EMC152ML35S | 1500µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | ELXZ500EMC152ML35S.pdf | |
| 6.3SGV1000M12.5X13.5 | 1000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | 6.3SGV1000M12.5X13.5.pdf | |
| MAL215757569E3 | 56µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3.3 Ohm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | MAL215757569E3.pdf | |
| MAL216259332E3 | 3300µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 5 Lead 53 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL216259332E3.pdf | |
| E36D500LPN473TD79N | 47000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D500LPN473TD79N.pdf | |
| MAL210177334E3 | 330000µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | MAL210177334E3.pdf | |
| MAL211890541E3 | 4.7µF 200V Aluminum Capacitors Axial, Can 21 Ohm 4000 Hrs @ 125°C | MAL211890541E3.pdf | |
| EET-ED2W121CA | 120µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.105 Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | EET-ED2W121CA.pdf |